Putinovi propagandisté: Olga Skabejevová - televizní ,,inkvizitorka", co hájí kremelského vládce do roztrhání těla

Putinovi propagandisté: Olga Skabejevová - televizní ,,inkvizitorka&quote;, co hájí kremelského vládce do roztrhání těla
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vladimir Putin
03 / 11 / 2022, 13:00

V našem seriálu postupně představujeme vůdčí figury ruské mediální propagandy. Další na řadě je ,,železná panenka" Olga Skabejevová.

Olga Skabejevová představuje v soukolí kremelské mediální mašinérie svým způsobem úkaz, a to nejen proto, že je žena. Skabejevová, letos osmatřicetiletá televizní moderátorka, navštěvovala nejprve soukromou rusko-americkou školu, studovala Fakultu žurnalistiky na Petrohradské státní univerzitě a stala se novinářkou. Svou kariéru začala v místních novinách.

Do povědomí se tato rázná žena dostává zhruba před 10 lety v souvislosti s pokrýváním soudu s neortodoxní punkovou skupinou Pussy Riot. Ta se měla provinit tím, že v únoru 2012 v Bogojavlenském chrámu v Jelochově v Moskvě a 21. února v chrámu Krista její členky pěly píseň s příznačným názvem  „Bohorodičko, vyžeň Putina!“ Už tehdy se u Skabejevové objevily její charakteristické znaky - exaltovaný kritický projev, který přechází v podstatě až do obžalovací řeči místo toho, aby objektivně informoval o dané skutečnosti.

                                 

                                                                         Video: Youtube

Nejznámějším pořadem Skabejevové je jistě pořad 60 minut na televizním kanálu Rossija 1, kde vystupuje společně se svým manželem Jevgenijem Popovem. Relace má být diskusním programem na nejdůležitější politická a společenská témata, ve skutečnosti je hlásnou troubou proputinovských stanovisek, kde právě Skabejevová ,,tvrdí muziku" a obsah usměrňuje tak, aby souzněl zcela a neochvějně v duchu oficiální propagandy.

Zmíněný pořad se stal i v ČR známý tím, že v něm před 3 lety vystoupil řeporyjský starosta Pavel Novotný, který zde obhajoval vybudování pomníku vlasovcům, kteří pomáhali v květnu 1945 osvobozovat Prahu od nacistů. Novotného ,,utnula" po několika minutách právě Skabejevová, která se společně se svými hosty nestačila divit, že právě Novotný svým nezaměnitelným stylem (ať už si o něm myslíme cokoliv) narušil v přímém přenosu ruskou přísnou ideologickou linku ohledně role vlasovců v Praze. Skabejevová příznačně doprovodila konec rozhovoru s Novotným slovy: ,,Pojďme si poslechnout Putina."

A horlivá moderátorka nedá na kremelského samovládce nikdy dopustit, ale pere se za něho doslova až do roztrhání těla. Ještě před vypuknutím samotné války na Ukrajině v rozporu s fakty prohlásila, že na Ukrajině ,,provádějí genocidu stejní agenti CIA, kteří zničili Sovětský svaz a pak se snažili rozložit i Rusko." Podobně absurdní pohled má na nynější válku, když ji nazvala ,,ochranou lidí na Donbasu před nacistickým režimem" a je plnou podporovatelkou ruských válečných kroků. Skabejevová je konfrontační i při vedení samotných rozhovorů, kde přirozeně propaguje oficiální linii.

Velmi dramatický průběh mělo například interview s německým novinářem Hajo Seppeltem, který před několika lety natočil reportáž o dopingu mezi ruskými vrcholovými sportovci, který podporuje cíleně Kreml. Posléze jej kontaktovala ruská strana, která měla zájem s ním natočit rozhovor, ve skutečnosti se jednalo o záměrnou provokaci.

Když se jej Skabejevová zeptala, zda Seppelta někdo podplatil, aby reportáž kriticky zahrotil proti Rusku, a v podobném duchu se ptala i na další otázky, německý novinář ruský štáb vykázal ze svého hotelového pokoje. Když se odmítl vzdálit, povolal Seppelt policii, která zjednala pořádek.

Skabejevová se pravidelně propůjčuje propagandistickým kampaním. Jednou z nich je pokus veřejně zkompromitovat britské vyšetřování otrávení Sergeje Skripala a jeho dcery. A následovaly další kampaně.

Skabejevová má pevné postavení v rámci kremelské propagandistické mašinérie a její věrnost se odráží i na jejím kontu. V roce 2021 publikovala Protikorupční nadace informaci, že Skabejevová a její manžel vlastní nemovitý majetek, který dosahuje hodnoty 300 milionů rublů. O rok dříve bylo zveřejněno serverem Insider, že ruská propagandistka si přijde ročně na 12,8 milionu rublů. Její manžel měl vydělat jen o málo více - 12,9 milionu rublů.

Skabejevová patří k nejznámějším mediálním postavám v Rusku, sama se sice považuje za novinářku a moderátorku, skutečnost je však na hony jiná. Rázná žena plní ochotně propagandistické zadání shora, které doprovází autoritativním a konfrontačním vedením rozhovorů s cílem jakýkoliv nesouhlas zadusit v zárodku.

Zdroj: Insider.comTagy článku