Putinovi propagandisté - Vladimir Solovjov. Hlásná trouba kremelských lží a ,,přítel" Čechů

Putinovi propagandisté - Vladimir Solovjov. Hlásná trouba kremelských lží a ,,přítel&quote; Čechů
Autor fotografie: Kremlin.ru, CC BY 4.0|Popisek: Vladimir Solovjov při rozhovoru s Vladimirem Putinem
26 / 10 / 2022, 11:00

Jednou z ústředních tváří kremelské propagandy je Vladimir Solovjov. O něm je známo, že dřív mluví, než myslí, o čemž svědčí jeho výroky pronesené na různé adresy.

Putinův propagandistický prominent a muž, jemuž nezřídka povolí nervy, to je Vladimir Solovjov. Jeho úderné komentáře v televizním vysílání vzbuzují s železnou pravidelností zejména na Západě údiv a často také opovržení nejen vrcholných politických představitelů.

Kdo je vlastně hlásná trouba kremelských lží a věrný Putinův lokaj? Letos devětapadesátiletý muž je dvakrát rozvedený a má 8 dětí. Narodil se do židovské rodiny, jeho rodiče - otec Rudolf Naumovič Solovjov a matka Inna Solomonovna Solojvová absolvovali studium historie a filologie. Jejich syn však zvolil jinou kariéru. Poprvé se začal objevovat v televizních pořadech v roce 1999, o 6 let později mu bylo uděleno ocenění pro nejlepšího tvůrce rozhovorů. Od roku 2018 vystupuje v pořadu kanálu Rossija 1, kde referuje o tom, co Putin za předchozí týden dělal. To vše přirozeně v oslavném propagandistickém duchu.

Solovjov je známjako člověk, který patří právě k nejbližším v Putinově okolí, od ruského prezidenta dostal před 9 lety státní vyznamenání. Je to ale také člověk, který figuruje na poměrně dlouhém sankčním seznamu Evropské unie, a to zejména za své výroky, kterými přiživuje ruskou vojenskou agresi na Ukrajině. Byl mu také zabaven majetek za 8 milionů eur.

Solovjov je současně člověkem, který mění televizní pořady v jakési obskurní show, kdy s oblibou hraje na nízké půdy, překrucuje skutečnosti a vystupuje afektovaně až teatrálně. Veřejný prostor zaplňuje již nějaký čas svými velmi kontroverzními výroky, které přizpůsobuje kremelské propagandě přesně tak, aby souznily s ruskými zájmy.

A jakými výroky Solovjov vzbudil především pohoršení, nebo přinejmenším kontroverze? Před několika měsíci se opřel do Velké Británie a tehdejší ministryně zahraničí Liz Trussové. Pohrozil, že ruská invaze bude pokračovat dál, dokud se nedostane až k legendární stavbě Stonehenge.

V září Solovjov pro změnu kritizoval ruské velitele na Ukrajině, kteří podle něho nejsou hodni toho, aby mohli vůbec vést vojáky do nějakého boje. ,,Někteří by měli být rovnou popraveni," prohlásil Solovjov. Ten tehdy řekl, že může být konkrétní a v případě zájmu může dát kremelským nejvyšším politickým činitelům jména těchto velitelů, kteří na Ukrajině selhali.

Solovjov se navezl také do Čechů, když srovnal vojenskou pomoc ČR Ukrajině s tou pro nacistické Německo v Protektorátu Čechy a Morava. ,,Když se bavíme o Češích, dodávali vojenskou techniku tehdy pro nacistické Německo, teď to samé dělají pro Ukrajinu," řekl Solovjov ohledně diskuse týkající se přepravy zbraní na Ukrajinu.

Ruský propagandista způsobil také nevěřícné výrazy u lidí dalším výrokem, který se týkal koncentračních táborů. V televizním vysílání vysvětloval, že sovětské koncentrační tábory (gulagy) byly lepší než německé. Podle Solovjova totiž sovětské lágry uznávaly lidskou individualitu na rozdíl od těch německých. ,,V sovětských táborech všichni věděli, kdo jsi a proč jsi byl uvězněn, v německých koncentrácích člověk ztrácel individualitu," řekl Solovjov.

Jeden z ústředních článků propagandistického řetězu je samozřejmým zastáncem ruské invaze na Ukrajinu proti ,,místním nacistům". Solovjov prohlásil, že ,,dnešek je správnou operací k denacifikaci Ukrajiny." Nicméně současně si stačil v květnu tohoto roku postěžovat, že ruské vojsko bojuje ,,se zoufale zastaralými zbraněmi".

Solovjovův slovník plný fantastických konstrukcí, lží a nenávistí však přesně zapadá do kremelské propagandistické mozaiky, a proto dlouhodobě patří k nepostradatelným figurám ruského veřejného prostoru.  

 

Zdroj: Reuters
 

Tagy článku