Putinovo Rusko spolupracuje s Talibanem

Putinovo Rusko spolupracuje s Talibanem
25 / 12 / 2015, 08:15

S tím jak vzrůstá počet bojovníků ISIS v sousedním Afghánistánu, ruský prezident Vladimir Putin se obrací na starého nepřítele Taliban, se kterým bude Rusko sdílet zpravodajské informace.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Maria Zakharova řekla, že kontakty mezi Moskvou a afghánským Talibanem zahrnují pouze výměnu zpravodajských informací pokud jde o boj proti Islámskému státu.

Proč se Putin obrací na bývalého nepřítele, který vypráskal Rusy z Afghánistánu v 80. letech minulého století? Má to několik důvodů.

Jeden z velitel americké armády minulý měsíc řekl v Kongresu, že ISIS získala v Afghánistánu za poslední měsíce asi 3 000 bojovníků.

Putin již dlouho obává tisíců džihádistů z regionu ruského Kavkazu a bývalých sovětských republik kteří bojují jako součást ISIS v Sýrii. Může se tedy snažit odříznout cesty islámských bojovníků do rizikových oblastí.

"Vazby mezi ISIS a povstáním na severním Kavkazu, skutečnost, že existují lidé z tohoto regionu bojující v Sýrii  severu Kavkazu bojů v Sýrii, možná ne tolik jak ruská vláda říká, ale pořád vysoké číslo. Znamená to, že Rusko vnímá ISIS a spoustu dalších islámských skupin jako konkrétní hrozbu, a to způsobem, že Taliban takovouto hrozbou není, "řekla Olga Oliker  z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu. "Takže Rusové si mohou myslet, že Taliban je menší z dostupných zel."

Afghánistán je ohraničený na severu bývalými sovětskými republikami Turkmenistán, Uzbekistán a Tádžikistán, které dělí od Ruska  Kazachstán.

"Rusko a Putin jsou velmi znepokojeni průchodem teroristů, povstalců a islamistů těmito hranicemi," řekl CNN americký vojenský analytik generál Hertling.

Práce s Talibanem představuje pro Putina určité riziko, ten působí velmi agresivně jak v Sýrii, tak na Ukrajině. Podle analytiků to ale koresponduje s Putinovým pojetím projekce významu a síly Ruska.

"Chce se vrátit do sedmdesátých let minulého století, kdy si byli Sovětský svaz a Spojené státy rovny jako geopolitičtí vůdci, jako rivalové studené války si ale byli schopni sednout a dělat dohody," řekl Matthew Rojansky z Woodrow Wilson Center.

S tím souhlasí i bývalý člen CIA Philip Mudd souhlasí, podle kterého tyto kroky Putina znamenají, že se snaží urvat co jde. Putin se snaží zlepšit své vztahy s bývalými sovětskými republikami v regionu, kdy chce obnovit spolupráci a důvěru a tedy soutěžit s USA v boji proti Islámskému státu.

Úředník amerického ministerstva zahraničí komentoval pro CNN smlouvu Ruska s Talibanem: "Rusko a další regionální subjekty mají společný zájem podporovat trvalou bezpečnost a zvýšenou stabilitu Afghánistánu Doufáme že budeme moci pokračovat hledat způsoby, jak. spolupracovat s Ruskem na podpoře bezpečného a stabilního Afghánistánu."

Další americký úředník řekl CNN, že Washington to nevidí jako podkopávání stability toho, čeho chtějí s afghánskou vládou dosáhnout. Co by bylo ale destabilizující bylo, je jakýkoliv kontakt s Talibanem, který by tuto skupinu legitimizoval a směřoval k jejímu

mezinárodní uznání.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace