Putinův informační Matrix

Putinův informační Matrix
Autor fotografie: Koláž redakce|Popisek: Ruský informační Matrix
12 / 05 / 2015, 14:30

Hybridní válka není jen o posílání neoznačených zelených mužíčků do cizích států. Čím dál víc je to i o informacích a přesvědčení, že lež je oprávněný nástroj boje.

To, co se nyní děje v Rusku je něco úplně jiného, než za dob sovětského impéria. Neustále platí, že propaganda režimu je velice účinná - koneckonců celé území dnešního Ruska je pokryto pouze dvěma celostátními televizními stanicemi a ty jsou tak hlavním zdrojem informací ve státě, kde pokrytí internetem a možnost získání jiných informací je velmi nízká.

 

Kdo kontroluje televizi, kontroluje Rusko a to se Putinovi na 99% již povedlo. Jakákoliv mediální konkurence je zlikvidovaná, zákon tak jak je, umožňuje zlikvidovat každé médium, které nedrží notu s režimem. Důvod k zavření se vždy najde – sanitární inspekce vyřeší mnohé…

Oproti SSSR se ale už nestaví legenda, že vše co se děje, je pro lidstvo - nyní je vrcholem velikost Ruska a od té se odvozuje velikost jeho občana.

Příklady Matrixu a ovlivňování?

Nemusíme chodit daleko – Polsko podle Ruska zahájilo druhou světovou válku, ruská televize ukazuje obrázky roztrhaných dětí ze Sýrie, které byly vydávány za oběti fašistů z Ukrajiny. Když došlo k odhalení pravdy o dětech, ředitel ruské TV si neházel popel na hlavu, neomlouval se divákům – podle něj se jednalo o oprávněné prostředky v této dějinné konfrontaci se Západem.

Matrix na druhou

Rusko se prezentuje jako ochránce tradičních hodnot, které Západ přestal uznávat. A spousta lidí tomu věří.

Věří, že stát, kde je rozvodovost na 80%, obrovské množství potratů a dětí v dětských domovech je něco, čím by se měl jejich vlastní prohnilý západní stát inspirovat.

Něco se týká i nás

Prezident Zeman přijel 9. května do Moskvy - je tedy neovlivnitelným hrdinou a přítelem Ruska, jeho setkání s Putinem je pro ruského diváka známkou rozklížené EU.

Naopak slovenský prezident Kiska je podáván ruskými médii jako fašista, Slovensko bylo přeci za 2. světové války fašistické a Kiska do Moskvy nepřijel. Názory se divákovi vnucují, myslí se za něj a díky informačně uzavřené společnosti to funguje.

Zacyklení informací

Ruský zpravodajský server Sputnik přinese informaci v češtině, která má za úkol ovlivnit české čtenáře a pak ji přináší v ruštině ruským čtenářům jako ověřený zdroj. Podle ruských médií byli Američani z Čech vypráskáni, holý zadek v Pardubicích a kdosi jménem Bartoš reprezentovali Česko pro ruského občana. Co si asi tak teď běžný Rus o náladě u nás myslí?

Sputnik a jeho zprávy

Sovětská historie a nevděk světa

Historie je se současností provázána, hrdinští sovětští vojáci a geniální Stalin osvobodili Evropu, kde Rusku nikdo není vděčný. Fašismus je všude okolo Ruska a to se jen brání.

To že Stalin ve vnímán více pozitivně jsme psali v článku Průzkum v Rusku: stále oblíbenější Stalin byl tvrdý vládce s "dobrými úmysly"

Investice do médií

V Rusku je to jediná oblast, kde se rozpočet navyšuje, televize Russia Today přináší svůj pokřivený pohled na věc celému USA, ale Hlas Ameriky běží v Rusku jen na internetu. 

Západ propagandistickou válku zatím prohrává. Informační Matrix ovládl Vladimir Vladimirovič, hybridní informační válka s podáváním správných (neplést s pravdivých) informací pokračuje.

Tagy článku