Putinův kuchař Prigožin - společný nepřítel ruských a ukrajinských generálů

Putinův kuchař Prigožin - společný nepřítel ruských a ukrajinských generálů
Autor fotografie: Public Domain|Popisek: Ilustrační obrázek
10 / 03 / 2023, 15:30

V posledních dnech se situace v Bachmutu dramaticky změnila. Ozbrojené síly Ukrajiny, které předtím demonstrovaly stažení z města, se zastavily. Existuje důvod se domnívat, že Kyjev nastražil na nepřítele mistrovskou past.

Tento názor vyjádřila ve svém videoblogu na YouTube známá ruská novinářka, historička a spisovatelka Julia Latynina.

                 

                                                                          Video: YouTube

„Závratný kaleidoskop v Bachmutu… V sobotu (4. března – pozn. red.) jsem napsala sloupek, že Bachmut je náš, protože ho opustily hlavní pravidelné ukrajinské síly, vstoupily do něj speciální jednotky, mosty byly vyhozeny do vzduchu. Zdálo se mi (mylně), že to byl scénář Severodoněcku. Protože poté, co pravidelné síly opustily Severodoněck a vstoupila ruská armáda, ve městě byly jen bitvy, které kryly ústup,“ řekl Latynina.

Ze strategického hlediska novinářka ujistila, že opuštění Bachmutu Ukrajinci nebude pro obranu Ozbrojených sil Ukrajiny problém. Ukrajinci však dokázali ještě jednou překvapit.

„Najednou jsme viděli, že se proces odjezdu jako by zpomalil... Jakmile daly ukrajinské ozbrojené síly jasně najevo, že odcházejí z Bachmutu, jako první tam běžel Prigožin se svými „wagnerity“ (na sever města). A běželi tak daleko, že když se podíváte na mapu, můžete vidět, že jsou sami nepříjemně ohroženi. Pokud půjdou z Belogorovky do Popasnaja... budou prostě odříznuti. Nastává tedy nový ohromující obrat zápletky,“ řekla ruská novinářka.

Obecně podle ní měly v tomto případě ozbrojené síly Ukrajiny a ruští generálové jeden cíl – zničení Wagnerovců.

"Jakási spolupráce mezi dvěma ze tří válčících stran, mezi Zalužným a Gerasimovem. Ukáže se, že mají společného nepřítele Prigožina, kterého nezajímá ani jedna strana. A nyní ozbrojené síly Ukrajiny, laskavě pro Gerasimova, a Gerasimov, laskavě pro ozbrojené síly Ukrajiny ukončí Wagnerovce,“ uvedla Latynina.

Zcela to odpovídá stížnostem Jevgenije Prigožina, o kterých informovala britská BBC. Putinův kuchař, jak se Prigožinovi přezdívá si stěžuje, že mu armáda nedodává munici, a že se možná jedná o zradu.

Zdroj: charter97.org, BBC

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.