Putinův šéfkuchař Prigožin jde proti Kremlu: Nemůžeme Ukrajinu denacifikovat, když tam žádní nacisté nejsou

Putinův šéfkuchař Prigožin jde proti Kremlu: Nemůžeme Ukrajinu denacifikovat, když tam žádní nacisté nejsou
Autor fotografie: government.ru, CC BY 3.0|Popisek: Vladimir Putin (vlevo) a Jevgenij Prigožin
28 / 03 / 2023, 06:30

Zakladatel žoldnéřské skupiny Wagnerovců Jevgenij Prigožin možná překvapivě prohlásil, že ruská armáda nebojuje na Ukrajině ani s nacisty, ani s NATO. To přitom popírá oficiální politickou linii Kremlu, která naopak tvrdí, že ruská armáda bojuje jak s nacisty, tak se Severoatlantickou aliancí.

Jevgenij Prigožin, který je znám také pod přezdívkou ,,Putinův šéfkuchař", jde proti oficiální politické linii, kterou vyhlásil ruský prezident na začátku války na Ukrajiny v únoru 2022. Vladimir Putin tehdy řekl, že spouští ,,speciální vojenskou operaci", která má jednak denacifikovat a jednak demilitarizovat Ukrajinu. I když objektivně na Ukrajině žádní nacisté nejsou, ani ve vládě, ani v parlamentu, ale ani nikde jinde, Putin živí tuto propagandu již přes rok.

Nyní Prigožin vystoupil v rozhovoru s překvapivými výroky, když prohlásil, že na Ukrajině ruská armáda nebojuje s nacisty, jak je kremelskou propagandou neustále předkládáno, Rusové nemají ani tu čest s NATO na ukrajinském válčišti. Prigožin se tak jasně vymezil proti základnímu stavebnímu kamenu ruské válečné propagandy, která ji de facto ospravedlňue, totiž že válčíme s ukrajinskými ,,nacisty", protože je ohrožena samotná existence naší země.

Prigožin uvedl v interview, že ruská armáda bojuje nikoliv s NATO, nýbrž jen se samotnými Ukrajinci, jimž je dodáváno vybavení a zbraňové systémy. Prigožinovy výroky jsou dalším kamínkem do mozaiky neshod s kremelským nejvyšším politickým vedením, byť hrany se v posledních dnech přece jen trochu obrousily, když zakladatel žoldnéřské skupiny Wagnerovců svou kritiku ruského ministerstva obrany, které se ocitlo z jeho strany ,,pod palbou", přece jen zmírnil.

Nicméně Prigožin ostře zahrotil svou kritiku zejména za to, že Wagnerovcům není dodávána na Ukrajinu munice, zásoby a další potřebné vybavení. Prigožin nejenže zpochybnil oficiální kremelskou propagandu, ale ještě v rozhovoru apeloval na to, aby nedocházelo k podcenění ukrajinské armády.

Není na druhé straně vyloučeno, že Prigožin nakonec ukrajinskou horkou půdu opustí a přesune se do Afriky (SM informoval), jeho skupina tam má ostatně poměrně velké zkušenosti. Wagnerovci svádějí boje u těžce zkoušeného Bachmutu, kde utrpěli značné ztráty, takže jde i o reputační riziko.

Již dříve Prigožin prohlásil, že pokud dojde ke stažení Wagnerovy skupiny z Bachmutu, celá fronta se zhroutí. Takže zůstává otázkou, zda Wagnerovci budou chtít o město bojovat dál. Prigožinovy zmíněné výroky však dokazují, že vztahy mezi ním a nejvyšším kremelským vedením jsou přinejmenším napjaté a nepanuje v mnoha věcech názorová shoda tak, jak by si to Putin představoval.

Zdroj: Bloomberg

Tagy článku