Putinův šéfkuchař Prigožin: Nepodřídím Wagnerovce ruskému ministerstvu obrany, žádnou smlouvu vám nepodepíšu

Putinův šéfkuchař Prigožin: Nepodřídím Wagnerovce ruskému ministerstvu obrany, žádnou smlouvu vám nepodepíšu
Autor fotografie: government.ru, CC BY 3.0|Popisek: Vladimir Putin a Jevgenij Prigožin
12 / 06 / 2023, 07:00

Jevgenij Prigožin, známý také pod přezdívkou Putinův šéfkuchař, v neděli prohlásil, že jeho jednotka nepodepíše žádný kontrakt s ruským ministerstvem obrany.

Prigožin řekl, že nemá zájem na tom, aby podepisoval jakoukoliv ofiviální smlouvu s ruským ministerstvem obrany, vedeném Sergejem Šojguem, s nímž má v poslední době vyhrocené vztahy. Bere to totiž za snahu si Wagnerovu skupinu, jejíž je Prigožin zakladatelem, podřídit či podrobit. ,,Wagnerovci nepodepíší žádný kontrakt se Šojguem," vzkázal jasně Prigožin.

Koncem minulého týdne nařídilo ministerstvo obrany podepsat smlouvy se všemi dobrovolnickými jednotkami či skupinami, což by se týkalo i Wagnerovců, kteří jednají zatím v ozbrojeném konfliktu na Ukrajině autonomně. Kontrakty mají být podepsány do konce měsíce. Podle ministerstva obrany jde o to, aby se celkově zvýšila efektivita ruské armády a dobrovolnické formace získaly legální či právní status.

Na druhé straně takovou snahu Prigožin odmítá a napadá ji. ,,Šojgu nemůže náležitě řídit vojenské jednotky," řekl na adresu Šojgua zakladatel Wagnerovy skupiny. I když ministerstvo obrany argumentuje ze svého pohledu logicky, je v jeho krocích nelze nevidět  zjevnou snahu o podřízení ,,neposlušné" skupiny, s níž měl Vladimir Putin a již zmíněný Šojgu poměrně ostré spory. Ty se týkaly zejména nedodávání munice a dalšího vybavení v uspokojivé míře, na což si Prigožin sám stěžoval ve svých hlasitých výstupech.

Jestli Wagnerovci podepíší smlouvu s ministerstvem obrany, tak není vůbec jisté.

Zdroj: Reuters

Tagy článku