Putinův „šéfkuchař“ Prigožin tvrdí, že ukrajinská armáda je silný soupeř

Putinův „šéfkuchař“ Prigožin tvrdí, že ukrajinská armáda je silný soupeř
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Ukrajinský tank T-84
20 / 01 / 2023, 14:00

Tuto informaci, která se objevila na sociální síti Telegram, přinesl účet Logika Markova, patřící ruskému politikovi a propagandistovi. Uznání sil Ukrajiny se objevuje v čase, kdy napadené Ukrajině byl přislíben balík pomoci od mnoha zemí a situace pro Rusko se bude nadále zhoršovat.

A co tedy Jevgenij Prigožin podle Markova prohlásil? Prigožin prý mluví o ozbrojených silách Ukrajiny velmi uctivě a zdůrazňuje, že bojují směle a obratně. To jasně odporuje obrovské propagandistické vlně ruských médií, že ozbrojené síly Ukrajiny jsou v krizi, vojáci prchají z fronty a stěžují si, že je všechno špatně. Proč takový rozpor mezi velitelem profesionálních žoldáků a ruskými médii?

1. Prigožin patří do „strany války“, která v roce 2014 prohlásila, že přichází tvrdá rusofobní moc a je třeba doplnit a trénovat vojáky. Strany, která od počátku roku 2022 říkala, že je potřeba vést skutečnou válku, a ne speciální operaci a na jaře téhož roku, že je potřeba rychle mobilizovat.

Aktuálně říká, že nepřítel je silný a Rusko musí sebrat všechny síly a tvrdě zasáhnout velmi silného nepřítele a nedoufat v dobré vztahy se Západem.

2. Obrovské množství ruských médií je ovládáno „kompromisní stranou“. Tou, která v letech 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 říkala, že není potřeba nic dělat, že kyjevský režim se rozpadne sám a Západ unaví ho podporovat. V roce 2022 tato strana říkala, že je třeba bojovat proti speciální operaci, aby se lidé starali o své věci. A ukrajinská armáda, že se zhroutí. Na jaře a v létě 2022 tato strana říkala, že není třeba burcovat lidi mobilizací. Nyní tvrdí, že není potřeba žádná mobilizace ekonomiky a není třeba překračovat ,,neviditelné červené čáry". A Rusko musí velmi doufat, že najde kompromis se Západem.

Prigožin a „strana války“ proto celou dobu říkali, že nepřítel je silný a sílí a je třeba udělat něco vážného a promyšleného.

„Strana kompromisu“ celé ty roky říkala, že by se nemělo dělat nic, co by přivedlo Rusko k hádkám se Západem. A k ospravedlnění postoje „nedělat nic závažného“ existuje masivní propaganda, že nepřítel je slabý a rozpadne se sám, a Rusko musí být trpělivé.

Ukazuje se tedy odvrácená strana ruských vnitřních rozporů, která není v ruských, státem ovládaných médiích vidět. Ti Rusové, kteří se aktuálně derou k moci, tedy Jevgenij Prigožin a další zcela jednoznačně vědí, proti čemu stojí, a proč Rusko není schopno porazit Ukrajinu, kterou napadlo v roce 2022. Stát, který je mnohokrát menší, s téměř čtvrtinovou populací a čtyřikrát menší ekonomikou.

Ruské sociální sítě aktuálně žijí schůzkou na americké základně Ramstein v Německu, kde se se jedná o  možných masivních dodávkách těžkých zbraní pro bojující Ukrajinu.

Zdroj: Telegram, kp.ru, pravda.ru, Twitter

Tagy článku