Pomsta policejních šéfů? O osudu bývalého pyrotechnika musí rozhodnout soud

Pomsta policejních šéfů? O osudu bývalého pyrotechnika musí rozhodnout soud
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: Ilustrační foto
22 / 04 / 2015, 07:45

Policejní pyrotechnik údajně kritizoval nadřízené, tak byl přeřazen jako pochůzkář.

Články na serveru lidovky.cz upozoňují na příběh policejního pyrotechnika Bohumila Mareše (59), který má za sebou dvacetiletou praxi. V řadách Policie ČR působil jako jeden ze dvou policejních znalců a vypracovával posudky na ty nejsložitější případy. Po letech služby u policejních pyrotechniků byl nadřízenými přeřazen a již tři čtvrtě roku chytá na ulici kapsáře a kontroluje bezdomovce. 

Podle Bohumila Mareše se jedná o pomstu nadřízených služebních funkcionářů, kteří tak reagovali na jeho kritiku: „Vadila mi jejich neodbornost, jednání i vztah k zaměstnancům. Dlouhý byl dosazený do čela služby, aby dostal trafiku." Marešovy problémy začaly s příchodem nového šéfa pyrotechnické služby Michala Dlouhého v roce 2011 a jeho lidí ve vedení: náměstka Miloslava Žána (přišel ještě před Dlouhým) a vedoucího odboru Jiřího Lačňáka. Policista Mareš údajně kritizoval i "podivné nákupy pyrotechnické služby v čele s pořízením nefunkční rušičky signálu za 15,5 milionu korun předchozím vedením služby".

Pyrotechnik serveru lidovky.cz také uvedl, že po jeho kritice do řad policie došlo k jeho negativnímu hodnocení a byly mu uděleny kázeňské tresty za, podle něj, malé prohřešky. Loni v srpnu se od nadřízených dozvěděl, že u pyrotechnické služby už pro něj není místo. „Na základě všech předchozích ‚provinění‘ sepsali nevyhovující hodnocení a sdělili mi, že pro mě už nemají místo. Nakonec mě převeleli na oddělení obecné kriminality na Praze 1".

Poradní komise policejního prezidenta v listopadu 2014 konstatovala, že "napadené rozhodnutí bylo vydáno v rozporu se zákonem. Navrhuje, aby bylo zrušeno a řízení zastaveno." Senát tvrdí, že vedení policejní pyrotechnické služby porušilo zákon, když převelelo dlouholetého odborníka a znalce Bohumila Mareše na pozici pochůzkáře a doporučil prvnímu náměstkovi policejního prezidenta Martinu Vondráškovi, aby rozhodnutí zrušil. Nicméně náměstek Martin Vondrášek tak neučinil a konstatoval, že „Služební hodnocení za období 2009 až 2014 bylo vypracováno v souladu se zákonem...Zjistili stav věci rozsahu nezbytném pro svá rozhodnutí, současně pro ně měli potřebné podklady."

Bude tedy zajímavé sledovat, jaký bude konečný verdikt, protože Bohumil Mareš již podal žalobu k Městskému soudu v Praze.

V této souvislosti je vhodné zmínit i připravovaný zákon o soukromé bezpečnostní činnosti, o kterém jsme psali v šestém loňském vydání SECURITY magazínu v článku "OD ROKU 2016 LICENCE A REGISTRACE PRO FIRMY, PROFESNÍ KVALIFIKACE PRO ZAMĚSTNANCE".

Už tehdy k návrhu oponovala Unie bezpečnostních sborů (UBS), která upozorňovalo na to, že negativní stanovisko policie k vydání licence (k provozování živností Ostraha majetku a osob, Služby soukromých detektivů a Poskytování technických služeb k ochraně majetku a osob)  může být účelové a není proti němu možné se reálně hájit. Konkrétní obavy předsedy UBS Jiřího Vítka vyplývají především z toho, že nadřízený policista při odchodu podřízeného mu velmi lehce tzv. „zatopí“ – například, pokud by si chtěl tento policista založit firmu v oblasti komerční bezpečnosti. A právníci v oboru správního práva dávají Vítkovi za pravdu. 

O problémech příslušníků bezpečnostních sborů jsme psali opakovaně. Ať to bylo v souvislosti s jejich odměňováním, exekucemi a osobními bankroty nebo důvody, které vedou řadu policistů (a nejen nich) k odchodu ze státních služeb ("POVOLÁNÍ: SECURITY KONTRAKTOR")

Zdroj: lidovky.cz, autor: Ondřej Golis

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku