Pytlák volá o pomoc: "Soud si spletl štiku s candátem a poslal mě do vězení!" Co je to větší než nepatrná hodnota ryby

Pytlák volá o pomoc: &quote;Soud si spletl štiku s candátem a poslal mě do vězení!&quote; Co je to větší než nepatrná hodnota ryby
29 / 12 / 2019, 11:00

Deset měsíců natvrdo dostal pytlák, který vylovil 10 ryb, a chytili ho. Před Vánoci se obrátil na spolek Šalamoun s prosbou o pomoc.

"Odsouzen jsem byl za přečin pytláctví se škodou 21 300 Kč. Podle rozsudku se jednalo o neoprávněný rybolov s úlovkem 6 štik a 4 candátů o celkové váze 15 kg. Za to jsem byl odsouzen k 10 měsícům nepodmíněně," napsal pytlák spolku Šalamoun, který se zabývá případy, v nichž je podezření na selhání justice.

"Znaleckým posudkem byla štika jako druh ryby zpochybněna. Byl to okoun. Celková váha ryb, tedy 15 kg také nesouhlasí. Nezastírám, že jsem pytlačil, ale takový trest a ještě s tak velkou neznalostí soudu považuji za skandální," píše pytlák.

Spolek Šalamoun k tomu redakci Security Magazín napsal: "Případ vnímáme spíše jako kuriozitu. Jsme zavaleni žádostmi o pomoc, a proto si případy pečlivě vybíráme.“

„Usilovně pracujeme především na kauze Petra Kramného, ze kterého se klube obrovský skandál, nebo s případem Libora Žondry, který byl podle našeho názoru odsouzen za napadení tenistky Kvitové na základě zmanipulovaných důkazů a pachových stop," sdělil Security Magazínu Václav Peričevič, místopředseda spolku Šalamoun.

Paragraf o pytláctví je v trestním zákoníku napsán velmi podivně a mnohým to jistě připomene tresty za držení "většího než malého množství omamných látek". Pytláci to mají jako "kdo loví zvěř nebo ryby v hodnotě nikoliv nepatrné".

§ 304. Pytláctví

(1) Kdo neoprávněně loví zvěř nebo ryby v hodnotě nikoli nepatrné nebo ukryje, na sebe nebo jiného převede nebo přechovává neoprávněně ulovenou zvěř nebo ryby v hodnotě nikoli nepatrné, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta…

Nejpozoruhodnější případ pytláctví ryb se odehrál letos v listopadu, když dva pytláci vyplenili dokonce celý chovný rybník na Dobříšsku. Ukradli kolem dvou tun ryb za více než čtvrt milionu korun.

Kromě dvou tun kaprů zmizely z rybníka také dva metráky candátů, sto kilogramů štik a patnáct jeseterů. Ryby převezli do vlastního rybníka a než byli dopadeni, číst se jich podařilo prodat. Oběma hrozí až pět let vězení.

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace