Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je &quote;hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost&quote;
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
19 / 09 / 2014, 16:15

Rada bezpečnosti OSN na svém prvním mimořádném zasedání týkající se epidemie eboly v západní Africe, včera jednomyslně přijala rezoluci, ve které prohlásila epidemii eboly za hrozbu pro mír a bezpečnost. Vysoký komisař OSN pro lidská práva žádá okamžité prošetření potopení člunu s uprchlíky ve Středozemním moři.

RB OSN současně naléhavě vyzývá všechny státy, aby "zrušily všeobecná cestovní a hraniční omezení, která jsou vyhlašována v důsledku vypuknutí eboly a která přispívají k další izolaci postižených zemí a podkopávají jejich snahu epidemii čelit".

OSN oznámila, že vyšle do západní Afriky "pohotovostní" misi, která má koordinovat boj proti šíření nemoci. Generální tajemník Ban Ki-moon oznámil, že pohotovostní mise OSN (United Nations Mission for Ebola Emergency Response - UNMEER) sice bude mít své ústředí v regionu, ale v Libérii, Sieře Leone a Guineji bude mít pouze svá zastoupení. Mise má pět priorit:

  • zastavení epidemie,
  • ošetření infikovaných,
  • zajištění základních služeb,
  • zachování stability a
  • předcházení dalších ohnisek nákazy.

Současně uvedl, že efektivita mise bude záviset na podpoře ze strany mezinárodního společenství.

Podle posledních údajů WHO zabila horečka ebola v západní Africe 2630 lidí z 5357 nakažených osob. Z toho 1459 úmrtí bylo nahlášeno v Libérii, 601 v Guineji a 562 v Sieře Leone.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra’ad Al Hussein v pátek vyzval Egypt a další země severní Afriky a evropské státy, aby důkladně prošetřili příčiny potopení člunu se stovkami uprchlíků ve Středozemním moři a k potrestání pachatelů. Incident, při němž minulý týden utonulo až 500 běženců, byl podle komisaře možná hromadnou vraždou. I když uznává složitost moderních migračních pohybů, Zeid vyzval všechny státy, aby si uvědomily, že "migranti mají stejná práva jako všechny ostatní lidské bytosti". 

Psali jsme také:  Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Tagy článku