Rada Českého rozhlasu potopila opět Kroupu. Prokazatelně totiž lhal

Rada Českého rozhlasu potopila opět Kroupu. Prokazatelně totiž lhal
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Janek Kroupa
02 / 03 / 2018, 15:00

Rada Českého rozhlasu potopila redaktora ČRo Janka Kroupu ve věci reportáže, ve které Kroupa loni v létě zcela prokazatelně lhal a neprávem dehonestoval několik lidí.

Loni v červnu Kroupa několikrát uvedl jak na webu ČRo, tak v éteru, že vedoucí pracovník Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Milan Večeřa vynášel kompromitující materiály na policejního prezidenta Tomáše Tuhého a exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a předával je redaktorovi MF DNES Marku Přibilovi.

Jenže Večeřovu nevinu potvrdilo několikaměsíční vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů a policie. Večeřa se tak koncem prosince vrátil na své původní místo, odkud byl kvůli Kroupovi vyhozen.

psali jsme: Temná smrt plukovníka Záhorského ve světle „zvláštních“ metod „policejního“ redaktora Kroupy

Na Kroupův postup si stěžovala ředitelka Mobbing Free Institutu Petra Lhotáková: „S velkým znepokojením sledujeme dlouhodobě aktivity redaktora Kroupy, který zřejmě účelově (o možných důvodech nechceme spekulovat) dehonestuje a diskredituje některé lidi, kteří se u policie znelíbili jiným. Jde zejména o diskreditaci osob, které́ podle vyšetřování GIBS novináři Marku Přibilovi nevynášely (a ani nemohly vynášet) žádné́ materiály, jak Kroupa tvrdil. Došlo zde k velkému poškození́ na pověsti jak těchto osob, tak pana Přibila.“

Pokorný se kroutí

Rada ČRo dala Lhotákové za pravdu a neztotožnila se s vyjádřením Kroupova nadřízeného Jana Pokorného. Redakce Securitymagazinu.cz disponuje jak stanoviskem rady, tak vyjádřením Pokorného.

„Radní Českého rozhlasu nesouhlasí s tvrzením ředitele zpravodajství ČRo Jana Pokorného. V článku na serveru www.irozhlas.cz nazvaném ‚Policisté sbírali kompro materiály na Chovance a Tuhého. Předávali je novináři Přibilovi‘ z 29. června 2017 se uvádí: ‚Právě Večeřa spolu se Stanislavem Hájkem nosili Přibilovi materiály, které on poté nosil k Andreji Babišovi.‘ Z tohoto důvodu se Rada Českého rozhlasu s uvedeným tvrzením neztotožňuje,“ uvádí jménem Rady ČRo její předsedkyně Hana Dohnálková.

Navzdory Kroupově prokazatelné citaci totiž Pokorný tvrdí: „V našich reportážích jsme netvrdili, že pan Večeřa konkrétně zneužil postavení ve finanční správě a vynášel tajné dokumenty. Kdo přesně byl tím člověkem, který zneužil svého postavení, by měly zjistit orgány činné v trestním řízení.“

96 tisíc měsíčně za lži

Jenže Kroupovy lživé výroky, za které bere podle informací Securitymagazinu.cz z ČRo individuální plat ve výši 96 tisíc Kč měsíčně, jsou jasné. A vzhledem k jeho jednoznačně prokazatelným slovům lze pokládat vyjádření ředitele Pokorného za nestoudný alibismus.

Stejně tak je nezpochybnitelné, že po jeho reportáži vedení finanční správy rozhodlo loni v červnu, že byl její vysoce postavený úředník a expolicista Večeřa postaven mimo službu. Měl takzvaně překážku a ve sdělovacích prostředcích byl dehonestován, což mělo zásadní dopady nejen na jeho pracovní, ale i osobní život. Podle tehdejších informací Lidových novin tento zástupce ředitele odboru vnitřní kontroly na Generálním finančním ředitelství nemohl dokonce vstoupit do své kanceláře.

Ředitel Finanční správy Martin Janeček tehdy potvrdil, že jeho úřad se kvůli reportáži obrátil na policii. „V souvislosti s podezřeními (na Večeřu, pozn. red.) jsme podali trestní oznámení. Vyšetřovatelům poskytneme maximální součinnost. Budeme se snažit celou věc prověřit i interními silami,“ sdělil.

psali jsme: ČRo lhal v reportáži o kompru na policejního prezidenta. Padají milionové žaloby

Nyní se mohl Večeřa vrátit, jelikož policejní vyšetřování jednoznačně potvrdilo, že žádné materiály, ať už na kohokoli, z úřadu nevynášel. Ten mu nyní bude muset doplatit ušlý zisk. Securitymagazinu.cz to potvrdila sama GIBS i šéfka tiskového odboru GFŘ Petra Petlachová: „Vzhledem k tomu, že důvod změny služebního poměru pana Mgr. Bc. Milana Večeři odpadl, je od prosince 2017 opět vedoucím Oddělení vnitřní kontroly (a zástupcem odboru, pozn. red.). Uplatnění případných nároků je plně v jeho kompetenci.“

Mluvčí GIBS Ivo Mitáček dodal: „Prověřování dané trestní věci bylo ukončeno odložením dle § 159a odst. 1 trestního řádu. Příslušníky Generální inspekce bezpečnostních sborů nebylo zjištěno, že by se v dané věci jednalo o podezření z trestného činu a nebylo na místě věc vyřídit jinak.“

Zdroj se od reportáže distancoval

Celý „postup“ měl ČRo popsat vysoký policejní důstojník, který údajně řekl, že předávání kompromitujících materiálů na politiky a policisty řídil právě Večeřa.

Kroupův zdroj se přitom sám od reportáže distancoval. „Příslušný redaktor (Janek Kroupa, pozn. red.) nebyl schopen při výslechu na GIBS doložit, že by mu zdroj, tedy policista, cokoli podobného řekl. Odmítl předložit zvukový záznam,“ uvedl pro securitymagazin.cz důstojník seznámený s výsledky vyšetřování. „Bylo jednoznačně vyloučeno, že by se pan Večeřa dopustil čehokoli, naopak byl poškozen.“

„Představa toho, že pan Večeřa přišel do finanční správy proto, aby sbíral kompromitující informace o komkoliv – ať už o Andreji Babišovi, nebo třeba o ministru vnitra Milanu Chovancovi – je nesmyslná,“ konstatoval už v červnu 2017 exšéf finanční správy Jiří Žežulka.

ČRo se doposud Večeřovi ani Přibilovi neomluvil. Naposledy se členové Rady ČRo ohradili proti Kroupovi ve věci jeho reportáží ohledně pozemků, na kterých hospodaří koncern Agrofert. To vedlo k ostré mediální výměně názorů mezi Kroupou a generálním ředitelem ČRo René Zaoralem.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.