Rada Evropy kritizuje maďarské policisty, prý s uprchlíky "špatně zacházejí"

Rada Evropy kritizuje maďarské policisty, prý s uprchlíky &quote;špatně zacházejí&quote;
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Peter Tkac|Popisek: Röszke 2015
04 / 11 / 2016, 08:00

Výbor pro zabránění mučení při Radě Evropy požaduje od Maďarska, aby poučilo policisty přicházející do styku s uprchlíky, že špatné zacházení nebude tolerováno.

Štrasburk;Budapešť (ČTK) - Budapešť požadavek výboru odmítla jako zbytečný. V Maďarsku od začátku září pomáhá střežit hranice i padesátka českých policistů, podobně jako loni na podzim.

Výbor včera zveřejnil zprávu, založenou na návštěvě Maďarska, podniknutou loni v říjnu za "zvláštních okolností". Země od léta zažívala bezprecedentní příliv migrantů, dosahujících až 10.000 osob za den.

Většina dotázaných podle zprávy uváděla, že se dočkala slušného zacházení. Výbor však upozornil na "značný počet" uprchlíků, stěžujících si na špatné zacházení a na nevhodné podmínky v některých střediscích.

Pod špatným zacházením migranti mínili "hlavně facky, rány pěstí a údery obuškem během zatýkání", uvádí se ve zprávě. Ta také zdůraznila, že některé ze stížností vznášeli nezletilci.

Zpráva proto vybízí maďarské úřady, aby oficiálně upozornili všechny policisty a další bezpečnostní personál pracujících v azylových centrech a zadržovacích střediscích, že "nebude akceptováno špatné zacházení se zadrženými v žádné podobě".

Maďarská vláda ale odpověděla výboru, že požadavek na poučení strážců požaduje za neoprávněný, protože by vytvářel "falešný a negativní" obraz o policii. Podle Budapešti je žádost o oficiální poučení zbytečná, protože je "naprosto jasné", že za nerespektování základních práv hrozí policistům postih.

Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že maďarský premiér Viktor Orbán brojí proti migrantům rétorikou zbavenou veškerých zábran.

Návštěva výboru v Maďarsku měla za cíl prozkoumat zacházení se zadrženými migranty, kterým za nelegální vstup do země mohou hrozit až tři roky vězení.

Ve stejný okamžik obvinila lidskoprávní organizace Amnesty International (AI) Itálii z porušování lidských práv afrických běženců během snímání otisků v takzvaných hotspotech. Podle AI došlo i na mučení. Ve své zprávě uvádí několik případů bití, sexuálních útoků a mučení elektrickým proudem. Italská policie to ale odmítá.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Peter Tkac

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.