Radikální imám Choudary za mřížemi. A co ti další?

Radikální imám Choudary za mřížemi. A co ti další?
Autor: redakční databáze|Popisek: Anjem Choudary
19 / 08 / 2016, 19:00

Ve Velké Británii byl odsouzen radikální imám Anjem Choudary k desetiletému trestu za jeho nenávistné projevy a podporu islamismu. Proč vše ale trvalo tak dlouho?

KOMENTÁŘ

Velká Británie si může ,,odškrtnout" jednoho z mnoha radikálních imámů působících na jejím území. Po rocích beztrestných Choudaryho projevů, které šly daleko za hranu i ve vyspělé demokratické společnosti, však zůstává otázkou, proč odpovědné orgány váhaly s jeho zatčením tak dlouho?

Odpověď je snadná - Choudary využíval (respektive zneužíval) jako ostatní radikální duchovní výdobytky demokratické společnosti, které v arabských zemích neexistují - veškeré svobody jednotlivce spojené zejména se svobodou projevu. A navíc, i když je to již zprofanovaný pojem, dalším nezanedbatelným důvodem je samosebou politická (hyper) korektnost ,,zakazující" v demokratické společnosti zakročovat proti ,,jinakosti", v tomto případě víry.

Choudary je však pouze kapkou moři. V Evropě (zejména Německu či Švédsku) existují takových imámů nejméně stovky. A zatím nerušeně káží slova, která objektivně kolidují s tamními zákony, či jsou minimálně na hraně trestní postižitelnosti.

Choudaryho odsouzení tak vede k zásadní otázce: co se musí v Evropě stát, aby už se spustila s konečnou platností lavina, která by ,,smetla" drtivou většinu radikálně uvažujících imámů buď zákonnou, tedy trestněprávní cestou, nebo nucenou deportací do země, odkud přišli. Většina z těchto imámů nejenže štve proti ,,nevěřícím", ale je prokazatelně napojena na fanatické islamisty, Islámský stát, jemuž slouží jako verbíři. Radikální duchovní jsou pro každou zemi, v níž kážou, bezpečnostním rizikem, což už se v minulosti nesčetněkrát prokázalo.

Jedním z řešením této situace je důsledná kontrola ,,zákonnosti" projevů v mešitách, jejích finančních toků a větší zapojení tajných služeb, aby evropské země měly zevrubný přehled, co se vlastně v mešitách děje. Zatím tento ,,vhled" evidentně postrádají. Pokud by radikální imámové porušili svými projevy zákony, mešity by se měly alespoň dočasně uzavřít a islamističtí duchovní zatknout, či rovnou deportovat bez možnosti návratu. Pokud k těmto důsledným opatřením nedojde, je docela možné, že na otázku moderátora BBC budou říkat švédští muslimové, že nejlepší islámskou zemí je Švédsko, tak jako v roce 2015.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace