Radikální muslimové zahájili kampaň ve Velké Británii. Policie je bezmocná

Radikální muslimové zahájili kampaň ve Velké Británii. Policie je bezmocná
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org|Popisek: LIES Salafisten Koranverteilung Fussgängerzone München 2016 Islam
20 / 11 / 2016, 13:30

Islámistická skupina pod rouškou rozdávání výtisků radikálního koránu verbuje příznivce IS začala působit na ulicích britských velkoměst.

Členové saláfistického hnutí Pravé náboženství, které podle německých úřadů podporuje ozbrojený džihád a rekrutuje nové bojovníky IS, začali na ulicích britských měst rozdávat přísně tradicionalistické výtisky koránu. Saláfisté se snaží pod rouškou jeho distribuce v rámci kampaně "Čti!" získávat svoje příznivce na londýnské Oxford Street, stejně jako v dalších městech - Blackburnu, Leicesteru nebo Nottinghamu. Zdroj: independent.co.ukbreitbart.com

 

Německé ministerstvo vnitra činnost tohoto hnutí zakázalo a spolek rozpustilo. Stejným způsobem chce postupovat i například Rakousko a ministr vnitra Sebastian Kurz už vyzval k okamžitému zákazu distribuce koránu, který rozšiřují islámští fundamentalisté. Podle něj je nutné přijmout takový zákon, který umožní úřadům "zasáhnout proti saláfistům, jejichž výklad politického islámu už nemůže Rakousko tolerovat."

Německé mešity jsou centrem radikalizace muslimů

Zakladatel islámistického hnutí Pravé náboženství duchovní Ibrahim Abou-Nagiea z Kolína nad Rýnem byl viděn několikrát ve Velké Británii, kde se účastnil podobné kampaně už v září 2014 v Manchesteru. Salafistický kněz byl přitom v Německu označen za "kazatele nenávisti" a byl již dříve vyšetřován německou policií pro trestné činy výtržnictví a podněcování k vraždě. Vyzýval například k vraždění homosexuálů, a k nenávisti vůči nevěřícím, kteří podle něj "shoří v pekle".

Britský muslimský konvertita John Fontain, který se objevil po jeho boku při zahájení kampaně Manchesteru v roce 2014, tehdy řekl: "Máme v plánu převzít moc ve velkých britských městech a dá-li Alláh pojedeme do Kanady, Ameriky a Austrálie. Buďte si tím jisti a modlete se za nás."

 

Mluvčí metropolitní policie uvedl pro list The Independent, že nebudou-li přijaty odpovídající právní kroky, potom policie nebude schopna zadržet  příznivce hnutí Pravé náboženství ani zastavit jejich celostátní kampaň "Čti!"

"Není to zakázaná organizace, takže pokud se jednotlivec tohoto hnutí dopustí nějakého přestupku, bude prošetřován jen jako jednotlivec. V tomto okamžiku není zakázáno být členem tohoto hnutí," uvedl policejní mluvčí. 

Britské ministerstvo vnitra odmítlo na webových stránkách komentovat, zda proti islámistickému hnutí přijme opatření na základě zákona proti terorismu 2000 ( § 3 ), který lze využít k vyslovení zákazu organizace, která propaguje, podporuje, nebo oslavuje teroristické činy.  

Saláfistická skupina se už rozšířila do Francie, Španělska nebo Brazílie. Její zakladatel Abou-Nagie například zahájil tuto kampaň i v Malajsii. Německo je dosud jedinou zemí, která tuto organizaci zakázala. Švýcarsko nemá žádný zákon, na jehož základě by činnost hnutí zakázalo, a tak  například jednotlivé kantony zvažují možnost místního zákazu distribuce koránu, aby alespoň částečně zakročily proti radikálním islámistům v ulicích měst.   

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org

Tagy článku

Diskuse