RAF hází islamistům na hlavy tunové bomby

RAF hází islamistům na hlavy tunové bomby
Autor: Defence images|Popisek: Enhanced Paveway III
02 / 05 / 2016, 08:45

Royal Air Force (RAF) poprvé použila největší bombu ve svém inventáři poprvé Islámskému státu. Oznámilo to britské ministerstvo obrany ve své nejnovější operačním aktualizaci vydané 26. dubna.

RAF Tornado GR4 at Kandahar Airfield Prepares for a Sortie Against the Taliban

21. dubna bojový letoun Panavia Tornado GR4 operující ze základny RAF Akrotiri na Kypru vypustil dvojici "Ničitelů bunkrů“ – precizně naváděné, téměř tunové Enhanced Paveway III (EPW III) na cíle Islámského státu v Iráku.

"Tornado letělo jako součást koaliční náletu na velký komplex tunelů a bunkrů umístěných do terasovitých svahů nad Eufratem v západním Iráku, a úspěšně zasáhnul párem EPW III přímo dva vchody do sítě bunkrů," sdělilo britské MO.

EPW III je určen pro použití proti úkrytům letadel, mostům a centrům vojenského velení za všech povětrnostních podmínek, a vznikl na základě zkušeností získaných během kampaně v Kosovu v roce 1999, kdy byly standardní Paveway II a III výrazně negativně ovlivněny nepříznivými povětrnostními podmínkami, a také kouřem kolem cílů na bojišti.

Transporter Moves Enhanced Paveway III Bombs During Operation Ellamy

Enhanced Paveway III byla schválena pro RAF v roce 2002, a server IHS Jane´s se domnívá, že bylo dodáno asi 2000 bomb.

Standardní postup při vypouštění EPW III je navádění pomocí GPS / INS na počátku, a pak pomocí laseru potvrdit bodu nárazu. Bomby mohou také přijímat označení od třetích stran. Zbraň má schopnost zaútočit na poslední zaznamenaný cílový bodu i v případě, že laserový zámek by byl z jakéhokoliv důvodu v terminální fázi ztracen. Také se může vrátit k uloženým GPS souřadnicím, nejpozději do tří sekund před nárazem.

Před aktuálními operacemi proti Islámskému státu, které byly zahájeny v září 2014, mělo RAF plány provozovat EPW III do konce roku 2017, a pak ho nahradit 200 kilogramovou Paveway IV!

Zdroj: IHS Jane´s

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace