Rajoy oznámí plán na omezení autonomie Katalánska

Rajoy oznámí plán na omezení autonomie Katalánska
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Mariano Rajoy
21 / 10 / 2017, 11:30

Španělský premiér Mariano Rajoy dnes po mimořádném jednání vlády oznámí, jakým způsobem Madrid omezí autonomii Katalánska v reakci na pokračující snahu tamního vedení vyhlásit nezávislost regionu. V Barceloně a dalších katalánských městech se bez ohledu na podobu vládního plánu čekají masové demonstrace proti pondělnímu uvěznění vůdců separatistických organizací.

Rajoyův kabinet se sejde v 10:00 SELČ a představitelé španělských stran již v pátek naznačili, že mezi projednávanými opatřeními bude například převzetí kontroly nad katalánskou policií, rozpočtem tamní vlády či televizní stanicí TV3. Ve hře je i vyhlášení předčasných voleb do katalánského parlamentu, které by se podle španělských médií mohly konat již v lednu.

Katalánské vedení, které stále prosazuje vyhlášení nezávislosti na základě neústavního referenda z počátku tohoto měsíce, plán na omezení autonomie odmítá a vyzývá Madrid k dialogu. Očekává se, že zveřejnění autoritativních kroků ze strany centrální vlády vyvolá mezi separatisticky laděnou částí katalánské veřejnosti další protesty.

Svou nevoli s počínáním Madridu hodlají dnes desetitisíce Katalánců dát najevo na demonstraci v Barceloně ohlášené na 17:00 SELČ. Hlavním podnětem k jejímu svolání bylo pondělní uvalení vazby na Jordiho Cuixarta a Jordiho Sáncheze, lídry dvou separatistických sdružení obviněné ze vzpoury během přípravy referenda. Jejich příznivci je označují za politické vězně a požadují jejich propuštění.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.