Rakouská ministryně vnitra: "Uprchlíci nemají právo vybírat si zemi azylu. Musí zůstat v Řecku"

Rakouská ministryně vnitra: &quote;Uprchlíci nemají právo vybírat si zemi azylu. Musí zůstat v Řecku&quote;
28 / 03 / 2016, 12:00

Johanna Mikl-Leitner vyzvala rovněž k zavedení přísnějších hraničních kontrol pro evropské občany na vnějších hranicích EU, aby se zabránilo návratu těm, kteří se připojili k IS.

Přísnější kontroly na hranicích by pomohly ochránit země EU před islámskými teroristy, kteří se vracejí ze Středního východu zpět do vlasti, uvedla v nedělním rozhovoru pro rakouský tisk. Zdroj: rt.com

"Víme, že více než 5000 lidí odešlo do Sýrie nebo Iráku do výcvikových středisek IS nebo dokonce bojovat po boku islámských radikálů. A to je závažný důvod, proč bychom měli provádět systematické a přísné pohraniční kontroly na vnějších hranicích Schengenu."  

Co se týká uprchlické krize, tak ministryně řekla, že uprchlíci musí zůstat v řeckých uprchlckých táborech. "Nevládní organizace a místní orgány by měly udělat maximum pro to, aby jim tam poskytly vyhovující ubytování. Řecko je stále členem EU a je bezpečnou zemí. Uprchlíci nemají právo vybírat si zemi, kde požádají o azyl," dodala.

Uprchlíci na Sardínii nechtějí poskytnout otisky prstů, protože by se museli registrovat v Itálii, do které by byli vráceni, pokud by pokračovali dál do EU. Protože vědí, co by následovalo, odmítají se podrobit celému registračnímu řízení. 

Rakouský kancléř Werner Faymann už dříve kritizoval uprchlickou politiku Angely Merkelové, doslova uvedl, že to byla "chyba", která dostala ostatní země na migrační trase "pod tlak". 

 

Tagy článku