Rakouská vláda se připravuje na uzavření hranic a vyhlášení výjimečného stavu

Rakouská vláda se připravuje na uzavření hranic a vyhlášení výjimečného stavu
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org|Popisek: Grenzübergang Oberösterreich / Deutschland Immigrantenabfertigung 17.11.2015
05 / 09 / 2016, 08:45

Evropa se připravuje na další uprchlickou krizi, stranou nezůstává Rakousko. V Rakousku je 87 500 nevyřízených žádostí o azyl a v Libyi čeká od půl milionu do jednoho milionu přistěhovalců, kteří se chystají na cestu. Pokračování této vlny by způsobilo v Rakousku kolaps.

Rakouská vláda hodlá přijmou tento týden mimořádné opatření. V souvislosti s přílivem přistěhovalců a žadatelů o azyl hodlá vyhlásit dekretem výjimečný stav, neboť jsou kvůli množství imigrantů ohroženy bezpečnost, pořádek i školství a zdravotnictví Rakouska. Do země nevpustí žádného migranta. Informaci zveřejnil 2. září server ceska-justice.cz. Na článek upozornil server parlamentnilisty.cz

Podle středeční zprávy deníku Der Standard rakouské ministerstvo vnitra už několik týdnů sestavuje důvodovou zprávu, do které shromažďuje informace o tom, jak silný příliv žadatelů o azyl a nelegálních přistěhovalců ohrožuje systém v Rakousku. Rakušané totiž počítají s tím, že dříve či později bude na Rakousko kvůli opatřením podána žalobu k Evropskému soudnímu dvoru, a tak chce dodržet podmínky, za kterých lze vyhlásit stav nouze a přestat přijímat imigranty.

Vysoký počet cizinců významně narušuje fungování institucí a pokud by pokračoval, došlo by k jejich zhroucení. Rakouská vláda v této souvislosti očekává novou vlnu přistěhovalců. Podle Der Standardu ke konci dubna bylo v Rakousku  87 500 nevyřízených žádostí o azyl a v Libyi čeká od půl milionu do jednoho milionu přistěhovalců, kteří se chystají na cestu. Pokračování této vlny by způsobilo v Rakousku kolaps, uvádí deník.

V případě pokračování migrace do Rakouska se rovněž zhroutí systém základní péče, zejména ubytování. "Už nyní máme dočasné bezdomovectví žadatelů o azyl, kterému nejsme schopni zabránit," uvádí Der Standard. V některých okresech navíc ubytovávání cizinců vyvolává etnicko – kulturní napětí a společenské napětí. 

Třetí oblastí je bezpečnost: Zpráva obsahuje statistiky trestné činnosti přistěhovalců a žadatelů o azyl, podle kterých se počet „zahraničních podezřelých zvyšuje“. Podíl žadatelů o azyl mezi podezřelými cizinci se zvýšil z 11,6 na 15,6 procenta. Zvýšil se počet odsouzených cizinců především u drogových trestných činů, krádeží sexuálních napadení a ublížení na zdraví. Jde o cizince původem z Afghánistánu, Nigérie, Maroka a Alžíru. Cizinci za rok spáchali v Rakousku 92 804 trestných činů. Rovněž počet trestných činů proti cizincům se zvýšil, a to na 172 ve druhém pololetí roku 2015.

Čtvrtou ohroženou oblastí je justice. Ministerstvo spravedlnosti opětovně varuje, že v rakouských věznicích byly  zaznamenány „v rámci skupiny cizinců speciální radikalizační tendence“. Silný proud žadatelů o azyl má dopad na správní soudy, které čelí nárůstu azylových řízení respektive řízení o opravném prostředku. V letošním roce stále 15.000 žadatelů o azyl čeká v Rakousku na rozhodnutí.

Celkové kumulované náklady na žadatele o azyl mají podle dokumentu činit v Rakousku deset miliard euro v letech 2015 – 2019. Letos už Rakousko požádalo o azyl od ledna do 31. července 2016 celkem 28 765  cizinců.

Pokud Rakouská ministerská rada schválí dekret o stavu nouze, nebude Rakousko přijímat žádné žadatele o azyl s výjimkou žen a dětí nebo příbuzných cizinců už žijících v Rakousku. Ostatní budou vraceni do sousedních zemí. Azylové řízení bude vedeno na hranicích s možností dvou týdenní detence žadatele.

Celý článek zde

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Metropolico.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.