Rakousko chce trestně stíhat uživatele na sociálních sítích za rasistické a xenofobní příspěvky

Rakousko chce trestně stíhat uživatele na sociálních sítích za rasistické a xenofobní příspěvky
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
11 / 07 / 2015, 11:00

Novela zákona má být účinná od ledna příštího roku má usnadnit práci rakouským soudům, kde se doteď obvinění mohli vymlouvat, že nehanobili konkrétní národnost.

Trestné budou nově nejen nenávistné komentáře na adresu konkrétních národností nebo náboženských skupin tak jako doteď, ale i proti cizincům obecně. Tvrdší postih čeká také každého, kdo bude podobné výroky šířit třeba na sociálních sítích. (Zdroj: rozhlas.cz)

V Česku je situace prozatím odlišná, přetiskujeme článek ze serveru novinky.cz (19.4.2010)

Na internetové sociální síti Facebook se v poslední době rozmáhají neonacistické a rasistické stránky a vzkazy. A přestože je jejich autoři zveřejňují pod svými skutečnými jmény, policie může jen přihlížet. 
Podle vyjádření šéfa celorepublikového oddělení specializujícího se na internetovou kriminalitu Karla Kuchaříka totiž policie může jen těžko dokazovat, že nezákonný příspěvek napsal skutečně člověk, který je pod ním podepsaný.
„Všechny obdobné servery včetně Facebooku jsou registrované v USA a tamní úřady nám s odkazem na dodatek ústavy o svobodě slova nikdy neposkytnou konkrétní údaje o tom, z jaké adresy a kdy přesně tam byl ten který příspěvek vložen,“ vysvětlil Právu Kuchařík. Právě tyto údaje jsou podle něj pro případné dokazování nezbytné.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.