Popisek: Ilustrační foto
Počet tranzitních uprchlíků přes rakouské území vzrostl o 222 procent. A tak došla trpělivost i rakouským úřadům. V zemi rostou obavy, že zůstanou v Rakousku, pokud Bavorsko uzavře svoje hranice.
Podle důvěrného dokumentu určeného pro krizový štáb rakouské vlády uvízlo v Rakousku na cestě do Německa během jedenácti dnů z původních 6.300 až 20.300 uprchlíků, což představuje nárůst o 222,2 procenta. V pondělí se počet uprchlíků snížil na "pouhých" 16.974. Informaci zveřejnil rakouský server krone.at.
Rakousko už nezvládá organizovat a stavět nouzová přístřeší pro nové a nové skupiny uprchlíků. Všechny ubytovny jsou přeplněné a další nejsou k dispozici. Dokument současně upozorňuje, že německá kancléřka Merkelová čelí velkému "vnitrostranickému tlaku" nejen od bavorského premiéra Horsta Seehofera a Rakousko se obává, že pokud přestane sousední Bavorsko přijímat uprchlíky, ti zůstanou na rakouském území. A nyní se jedná nejméně o 14.000 osob, které by mohly žádat v zemi o azyl.
Rakouské úřady očekávají, že do konce tohoto roku požádá o azyl nejméně 80.000 uprchlíků - jen od 26. října do 1. listopadu přijaly už 2982 žádostí a to je o 489 víc než v předchozím týdnu. Podle ministerstva vnitra bylo od začátku roku přijato celkem 66.290 žádostí. V loňském roce to bylo 28.000 žádostí.
Rakousko se rozhodlo kvůli uprchlické krizi zpřísnit už od 15. listopadu podmínky pro udělování azylu. Podle návrhu zákona bude přiznáván pouze tzv. dočasný azyl, který bude platit nejvýše tři roky a poté bude žádost přezkoumána. Přezkum bude závislý na situaci v domovské zemi žadatele. Zajímavé je, že zákon bude schválen nejdříve v prosinci, ale měl by platit se zpětnou účinností.
Ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová uvedla, že jde "o časově omezenou ochranu" a dodala: "Chceme lidem poskytnout potřebnou ochranu, když ji potřebují, ale to, co se v současné době děje, není hledání větší ochrany, ale hledání nejatraktivnější země." (Zdroj: handelsblatt.com)
Podle ní bude nový zákon znamenat návrat k samotné podstatě azylového práva, které nesmí být zneužíváno jako nástroj přistěhovalectví. Změny se mají týkat i takzvané podpůrné ochrany. Tu Rakousko uděluje lidem, kteří podle ženevských konvencí nemají nárok na azyl, ale ve vlasti jim hrozí nebezpečí, například mučení či poprava. Dosud lidé s udělenou ochranou musejí na povolení k přistěhování rodiny čekat dvanáct měsíců, nově to ale budou tři roky. (Zdroj: Novinky.cz)
V Rakousku je možné slučování rodin přistěhovalců za splnění přísných podmínek, mezi něž patří i dostatečný příjem, ubytování a zdravotní pojištění.