Rakousko dnes volí prezidenta. Vyhraje odpůrce nebo příznivce migrace?

Rakousko dnes volí prezidenta. Vyhraje odpůrce nebo příznivce migrace?
22 / 05 / 2016, 09:15

Celý svět na nohou? Vítači uprchlíků se děsí toho, že by v Rakousku vyhrál odpůrce migrace kandidát na prezidenta Norbert Hofer.

Vídeň 22. května (ČTK) - Rakušané dnes za mimořádného mezinárodního zájmu rozhodují, zda se novým prezidentem stane euroskeptický vítěz prvního kola a kandidát populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, nebo jeho rival ze strany Zelených Alexander Van der Bellen. Podle dřívějšího průzkumu je mírným favoritem dnešního hlasování Hofer, který se staví proti hlubší integraci Evropské unie i proti vstupu Turecka do EU.

Více o kandidátech naleznete zde

Hofer se zároveň vymezil proti uprchlíkům a migraci, když prohlásil, že pokud pracovní trh a sociální systém nedokáže přijmout další přicházející lidi, je nutné otevřeně říci, že není možné nechat hranice otevřené. Van der Bellen má naopak k běžencům mnohem otevřenější postoj, o to více ale vystupuje kriticky vůči FPÖ.

Prezidentské volby mohou výrazně změnit politickou mapu Rakouska. Již po prvním kole voleb hlavy státu a debaklu sociálnědemokratického kandidáta rezignoval kancléř Werner Faymann, jehož v čele koaličního kabinetu i sociální demokracie nahradil Christian Kern.

Hofer navíc prohlásil, že je připraven v případě vítězství rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. V nich by měla největší šance právě jeho FPÖ. Van der Bellen se zase nechal slyšet, že by jako prezident nedopustil jmenování zástupce Svobodných do čela vlády, čímž by výrazně zjednodušil pokračování dlouholeté koalice sociálních demokratů a lidovců.

Pokud se Hofer stane hlavou státu, bude celoevropská rarita. Jenomže to nemohou připustit zahraniční komentátoři. A především Německu se vůbec nelíbí, že by se jeho východní soused vydal "jinou" cestou. 

Volební místnosti se uzavřou v 17:00 SELČ, kdy jsou očekávány i první odhady. Výsledky se předpokládají pozdě večer.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace