Rakousko navrhlo EU, aby mohla armáda pomáhat s ostrahou hranic

Rakousko navrhlo EU, aby mohla armáda pomáhat s ostrahou hranic
30 / 08 / 2018, 19:00

Rakousko navrhlo, aby policii s ostrahou vnějších hranic Evropské unie mohla pomáhat i armáda. Rakouský ministr obrany Mario Kunasek, který je členem protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ), to dnes oznámil po skončení neformálního jednání ministrů obrany EU ve Vídni. Například německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová už ale tento návrh odmítla.

"Musíme chránit své hranice efektivně," řekl Kunasek, jehož země v současnosti předsedá Radě EU, na tiskové konferenci po skončení neformální schůzky ministrů obrany. Podle něj po rakouském návrhu následovala "pozitivní diskuse". V rakouské praxi se model takzvaných asistenčních nasazení, tedy dočasné spolupráce policie a armády při ochraně hranic, osvědčil, uvedl Kunasek, který proto nevidí důvod, proč by tento model nemohla Vídeň "exportovat" do EU.

Například německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová či její estonský kolega Jüri Luik jsou ale k návrhu skeptičtí. "Německo má v ústavě jasné rozdělení: ochrana hranic je záležitostí policie," řekla agentuře APA von der Leyenová. "Pokud nehrozí vojenský konflikt, může všechno zvládnout policie," vyjádřil skepsi k návrhu také Luik.

Rakouská vláda lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) prosazuje přísnější migrační politiku než její předchůdkyně. V červnu se několik stovek policistů a vojáků zapojilo do cvičení na rakousko-slovinské hranici u Spielfeldu, které bylo zaměřené na zadržování migrantů v době krize podobné té v roce 2015.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace