Rakousko nestíhá přijímat uprchlíky, ale Chorvatsko je posílá dál. Slovinsko už hlásí humanitární krizi.

Rakousko nestíhá přijímat uprchlíky, ale Chorvatsko je posílá dál. Slovinsko už hlásí humanitární krizi.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Slovinsko zažívá uprchlickou krizi
19 / 10 / 2015, 17:15

Situace, která nemá řešení. Uprchlíci jsou už dávno v "bezpečných zemích", ale chtějí dál- do Německa, do Švédska.

Situaci ve Slovinsku zdramatizovalo víkendové rozhodnutí maďarské vlády uzavřít vedle společné hranice se Srbskem také maďarsko-slovinskou hranici. Chorvati následně začali uprchlíky směrovat právě do Slovinska.


YouTube, Reuters 

Chorvatsko požaduje, aby Slovinsko přijímalo alespoň 5000 migrantů denně. Slovinské orgány ale upozorňují, že to není možné, protože chtějí, aby zůstala migrace pod kontrolou a "v souladu s jejich možnostmi." Slovinsko naopak požaduje na Chorvatsku, aby přednostně "odbavovalo" ženy s dětmi a a nemocné. Pokud by totiž slovinské úřady vyhověly chorvatským, potom by ve Slovisnku během několika dnů bylo až 35.000 uprchlíků a země nemá údajně možnosti, kde je ubytovat.

Mezitím Rakousko oznámilo, že může denně přijmout maximálně 1500 utečenců denně, víc nezvládne. Situaci neulehčuje ani zhoršující se počasí na celém Balkánském poloostrově. Na většině území prší a vanou prudké větry. Očekává se, že zejména v nočních hodinách by mohly udeřit mrazy. Cesty jsou navíc rozbahněné a uprchlíci nemají potřebnou obuv ani oblečení, aby mohli takovým ztíženým podmínkám čelit. Humanitární organizace již vyjádřily znepokojení nad pomalým průběhem příprav bydlení pro uprchlíky v celém regionu. (Zdroj: ParlamentniListy.cz)Tagy článku