Rakousko o víkendu uzavřelo hranice imigrantům: Míří k nám?

Rakousko o víkendu uzavřelo hranice imigrantům: Míří k nám?
15 / 06 / 2015, 08:30

Rakouská ministryně vnitra v sobotu oznámila, že její země již nebude přijímat další imigranty. Evropské země by se podle ní měly spolupodílet na současné uprchlické vlně. Vzhledem k tomu, že Německo své hranice také uzavřelo, Česká republika se náporu imigrantů v brzké době nevyhne.

Rakouské „uprchlické“ tábory jsou již plné a našim sousedům došla trpělivost. Rakousko přestalo vyřizovat žádosti o azyl, aby donutilo ostatní členské země udělat konkrétní kroky pro přijímání uprchlíků. Počet žádostí o azyl se za poslední čtyři měsíce zvedl o 160 procent na 14 225.

„Zatím jsme slyšeli jen izolovaná prohlášení o záměrech, která nás nikam neposunula“, uvedla ministryně Johanna Miklová-Leitnerová na zasedání 28 ministrů vnitra členských zemí EU.

Narážela tím na prohlášení EU, která se týkala zavedení kvót pro povinné přijímání uprchlíků pro jednotlivé země Unie. Primárně by se mělo odlehčit zemím jako je Itálie a Řecko, které čelí náporu tisíce uprchlíků především ze severní Afriky – Libye.

Rakousko prý šlo v udělování azylu příkladem – papírování zabralo jen čtyři měsíce, zatímco v ostatních zemích EU trvá půl roku i více. Opozice kritizuje rozhodnutí ministryně vnitra a označuje ho za "nezodpovědné“.

Jisté je, že současné rozhodnutí Rakouska, bude mít dříve či později dopad na Českou republiku. Také sousední Německo kvůli summitu G7 uzavřelo své hranice a ty české zatím nejsou na nápor uprchlíků připraveny. Kvůli bezpečnostní situaci se nyní vedou debaty i v parlamentu – opoziční poslanci poukazují na nepřipravenost ČR na problematiku uprchlíků. Minulý týden odevzdala iniciativa „Islám v ČR nechceme“ v poslanecké sněmovně petici proti zavedení kvót - podespalo ji více než 46 tisíc občanů ČR.

Objevily se zatím neověřené zprávy, že imigranti už byli spatřeni na nádraží v Brně a v Olomouci.

Zdroj: Reuters

Tagy článku