Rakousko odmítlo diktát Ankary. Kontroverzní Juncker odmítá přistoupit na rakouské požadavky

Rakousko odmítlo diktát Ankary. Kontroverzní Juncker odmítá přistoupit na rakouské požadavky
05 / 08 / 2016, 06:30

Rakousko vyjádřilo svůj názor k tureckému vydírání. To se ale nelíbí šéfovi Evropské komise Junckerovi. Za koho vlastně Juncker "kope"?

Rakouský kancléř Christian Kern vyzval Evropskou unii, aby ukončila přístupová jednání s Tureckem. Odůvodnil to rozsáhlými čistkami v armádě, státní správě a školství, které Ankara zahájila po nevydařeném vojenském převratu. Návrh podpořili také rakouští ministři zahraničí a obrany. Podle tureckého ministra pro evropské záležitosti se Kern svým požadavkem přiblížil rétorice krajní pravice. Zdroj: rozhlas.cz

Rakouský kancléř chce řešit konec přístupových jednání na unijním summitu v Bratislavě. Blokovat je může také Kypr, podle kterého Turecko neprávem okupuje severní části ostrova. 

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker jednostranné přerušení přístupových rozhovorů odmítl. Podle něj by to bylo kontraproduktivní.  Juncker zároveň dodal, že Turecko stejně v současné chvíli nesplňuje požadavky nutné pro uzavření některých kapitol přístupových rozhovorů. Ty Evropská unie obnovila v rámci dohody, která umožnila zastavit příchod dalších žadatelů o azyl ze Sýrie. V rozhovoru s německou televizí ARD nazval ukončení jednání o přistoupení Ankary k Evropské unii vážnou a strategickou chybou zahraniční politiky. 

Šéf Evropské komise také připomněl, že nepřekonatelnou překážkou v přístupových rozhovorech by bylo i případné obnovení trestu smrti v Turecku. Vláda v Ankaře o něm uvažuje v reakci na nedávný nevydařený vojenský převrat. 

Server belgického deníku Le Soir si klade otázku, co se to děje s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, když je o něm teď tak málo slyšet na politické scéně. Je snad nemocný? Nebo propadl démonu alkoholu?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.