Rakousko vydalo do Francie údajné spojence teroristů z Paříže

Rakousko vydalo do Francie údajné spojence teroristů z Paříže
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Paříž 2015
29 / 07 / 2016, 15:00

Salcburk 29. července (ČTK) - Rakousko dnes vydalo do Francie dvojici mužů podezřelých ze spolupráce s teroristy, kteří loni v listopadu v Paříži povraždili 130 lidí a 350 zranili. Informovala o tom agentura APA.

Devětadvacetiletý Alžířan a o šest let starší Pákistánec podle vyšetřovatelů patřili stejně jako pařížští atentátníci k teroristickému uskupení Islámský stát (IS).

Dvojice dorazila do Evropy na člunu přes Egejské moře v přestrojení za uprchlíky společně se dvěma dalšími muži, kteří se později podíleli na útoku v Paříži. Alžířana a Pákistánce však řecké úřady zadržely kvůli falešným dokladům. Později je propustily a dvojice pokračovala v cestě do západní Evropy. Než se ale dostala do Rakouska, ostatní teroristé už útok v Paříži provedli.

Rakouská policie zadržela Alžířana s Pákistáncem v prosinci. Francouzští vyšetřovatelé požádali o jejich vydání, protože jsou přesvědčeni, že i tyto dva muže vyslal IS s cílem provést atentát. Na počátku července rozhodl rakouský soud o vydání dvojice, tento týden rozhodnutí potvrdil i odvolací soud.

Francouzští policisté si dvojici převzali na letišti v Salcburku. Předání provázela přísná bezpečnostní opatření, dohlíželo na ně velké množství policistů.

Tagy článku