Rakousko zpřísňuje azylový zákon a zavádí důkladné kontroly v Brenneru.

Rakousko zpřísňuje azylový zákon a zavádí důkladné kontroly v Brenneru.
31 / 03 / 2016, 12:00

Rakousko plánuje od května další zpřísnění azylové politiky. Vídeň očekává, že po uzavření balkánské trasy se uprchlíci budou snažit dostat do západní Evropy přes Itálii a Brennerský průmysl.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitner včera uvedla, že Rakousko bude podle nových podmínek přijímat pouze ty uprchlíky, jejichž bezpečnost byla ohrožena v sousední tranzitní zemi. Bude se to zřejmě týkat i uprchlíků, jejichž blízcí rodinní příslušníci už žijí v Rakousku. Novela zákona by měla být schválena s účinností od května tohoto roku. Zdroj: Deutsche Welle.

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil rovněž uvedl, že migranti by mohli podávat žádosti pouze na hraničních přechodech a nikoliv ve vnitrozemí. Žádosti o azyl budou od poloviny května vyřizovány "individuálně", nicméně v průběhu několika hodin. 

Zpřísnění podmínek pro získání azylu přichází poté, co se Rakousko vzepřelo tlaku EU a nastavilo horní limit uprchlíků pro letošní rok na 37 500, přitom vloni jich přijalo 90 tisíc. Od ledna přijalo Rakousko už 14 tisíc žádostí.

Mikl-Leitner předpovídá, že se stovky tisíc migrantů budou pokoušet dostat do Evropy právě přes Itálii. Tyrolský guvernér Günther Platter řekl v rozhovoru pro rádio ORF, že evropští přepravci by od poloviny dubna měli očekávat zpoždění na jedné z nejdůležitějších dopravních tepen - v tunelu Brenner, kde se zpřísňují pohraniční kontroly.  Kontroly na Brenneru budou podobné těm, které probíhají na hraničním přechodu se Slovinskem ve Spielfeldu. 

Za poslední tři dny z vod u italského pobřeží dostali záchranáři na pevninu na 3700 uprchlíků.
Počet migrantů prchajících z Afriky za lepším životem do Evropy bude podle agentury Reuters v příštích týdnech zřejmě narůstat v důsledku teplejšího počasí. Toho budou podle ní ve snaze dosáhnout vyšších zisků využívat pašeráci k většímu verbování lidí k cestě přes moře. Zdroj: lidovky.cz

 

Tagy článku