Rakousko zvažuje další kontroly hranic

Rakousko zvažuje další kontroly hranic
Autor fotografie: zpravy.e15.cz|Popisek: Rakouská hranice
12 / 03 / 2016, 14:30

Rakousko se rozhodlo zpřísnit kontroly na svých hranicích a posílit zde dozor. Prohlásila to rakouská ministryně vnitra Johanna - Mikl Leitnerová. Současně se chce zaměřit na kontrolu hraničních přechodů či cest, které by mohli migranti překročit. Rizikových je podle ní 12 takových míst.

Rakouská ministryně vnitra Johanna - Mikl Leitnerová dnes prohlásila, že Rakousko bude trvat na dalších rozšířených kontrolách hraničních přechodů. Současně ministryně vnitra poukázala na to, že uprchlíci si budou hledat jiné cesty, jak se hraničním kontrolám vyhnout. Srbsko, Slovinsko a Makedonie již své hranice uzavřely, stejně tak byla uzavřena po dohodě s Tureckem tzv. balkánská cesta.

Současně ministryně vnitra konstatovala, že je mylné se domnívat, že masová emigrace je ,,trvale" u konce. Právě naopak, nelze spoléhat na uzavření tzv. balkánské cesty, budou se totiž hledat jiné, což se už nyní děje. Rakousko se bude v nejbližších dnech připravovat na těsnější zajištění svých hranic, respektive hraničních přechodů. Uzavření tzv. balkánské cesty pak Leitnerová kvituje pozitivně s tím, že ze Slovinska do Rakouska přes hraniční přechod Spielfeld nedorazil jediný běženec. Významný checkpoint Spielfeld je v současné době opatřen plotem. Leitnerová pak vytipovala dalších 12 problémových míst, na něž se chce vnitro soustředit.

Leitnerová si také stanovila další podmínky k přerozdělování migrantů uvnitř Evropské unie. Prohlásila, že dokud není zajištěno či garantováno, že nekontrolovaný hlavní proud běženců je ,,vyřazený", tedy jde mimo Evropu, nebude Rakousko přijímat žádné další uprchlické kontingenty. V této souvislosti dodala, že v otázce přijímání uprchlíků je správné spolupracovat s Tureckem, ale ne za každou cenu.

Uprchlíci nyní budou hledat jiné cesty, jak se do Evropy dostat. Cesty skoro jistě povedou přes již uzavřenou makedonsko - řeckou hranici. Mohlo by jít například o trasy přes Albánii do Itálie. Z třímilionové Albánie se tak může stát jedna z hlavních tranzitních zemí, kudy budou uprchlíci putovat do západní Evropy. Již dnes Albánie zaznamenává zvýšený počet migrantů, když policisté tento týden zadrželi u hranic několik Pakistánců, které potom vrátili do Řecka.

 Zdroj: Tagblatt.ch

Tagy článku