Rakouský kancléř Faymann podal nečekaně demisi

Rakouský kancléř Faymann podal nečekaně demisi
09 / 05 / 2016, 16:15

Rakouský kancléř rezignoval na všechny své funkce. Důvodem je debakl kandidáta sociálních demokratů v prvním kole prezidentských voleb.

Vídeň 9. května (ČTK) - Rakouský kancléř Werner Faymann dnes oznámil, že se rozhodl rezignovat na všechny své funkce.  Na narychlo svolané tiskové konferenci jako důvod uvedl, že ztratil podporu části kolegů ze své Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ).

Faymann se ocitl pod silným tlakem po debaklu kandidáta SPÖ v prvním kole prezidentských voleb před dvěma týdny a také kvůli svému postoji k azylovým zákonům, napsala agentura Reuters. Přesto bylo jeho dnešní oznámení překvapivé.

Faymann sdělil, že odstupuje jak z funkce předsedy vlády, tak z čela SPÖ. "Mít většinu (ve straně) nestačí," řekl Faymann s tím, že Rakousko potřebuje kancléře, jehož strana ho bude "plně podporovat". "Jsem vděčný za sedm a půl let u vlády a přeji svému nástupci více štěstí," dodal Faymann, který byl kancléřem od roku 2008.

Vedení strany by se měl přechodně ujmout vídeňský starosta Michael Häupl, napsala agentura APA. Na dnešní odpoledne je plánována schůze vedoucích představitelů sociálních demokratů, která by měla předání funkce potvrdit.

V prvním kole rakouských prezidentských voleb jasně zvítězil kandidát populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer, který se ve druhém kole 22. května střetne s expředsedou strany Zelených Alexanderem Van der Bellenem. Vůdce protiimigrační FPÖ těžil v poslední době ze svého odmítavého postoje k migrantům.

Kancléř Faymann nejprve podpořil politiku otevřených dveří pro uprchlíky po vzoru německé kancléřky Angely Merkelové. Následně však rakouská vláda podle něj zjistila, že vývoj je neudržitelný, zavedla kontroly na hranicích a stanovila limit na počet žadatelů o azyl.

Řada komentátorů považuje stávající krizi rakouského politického establishmentu rovněž za důsledek toho, že obě centristické strany - SPÖ (sociální demokraté) a ÖVP (lidovci) - vládly zemi posledních deset let ve velké koalici. Také uchazeč ÖVP v prvním kole prezidentských voleb zcela propadl.

Další parlamentní volby by se měly v Rakousku podle řádného termínu konat v roce 2018.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace