Rakouský ministr vnitra chce "masívní hraniční kontroly" a povolat armádu

Rakouský ministr vnitra chce &quote;masívní hraniční kontroly&quote; a povolat armádu
Autor fotografie: CC BY-SA 3.0, Mick7402 - Eigenes Werk|Popisek: Verschiedene Barettfarben bei einer Angelobung zum Nationalfeiertag am Heldenplatz
02 / 04 / 2016, 12:15

"To, co se stalo v Evropě loni, se už nesmí opakovat," řekl Doskozil.

Rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil uvedl v dnešním vydání Die Welt:  "Vnější hranice jsou v současnosti nedostatečně chráněny a proto Rakousko velice brzy zpřísní hraniční kontroly i za pomocí vojska." Zdroj: orf.at

Doskozil včera ve Vídni jednal s dalšími ministry obrany CEDC (Central European Defence Cooperation) - z České republiky, Slovenska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska. Hlavním tématem byla uprchlická krize a jednání se zúčastnili i ministři ze Srbska, Makedonie a Černé Hory. 

Přestože za prioritu evropské bezpečnostní politiky považuje Doskozil ochranu vnějších hranic EU, "Tak armáda může významně přispět k ochraně státních hranic a my bychom toho měli využít. To, co se stalo v Evropě loni, se už nesmí opakovat," doplnil.

Rakousko plánuje od května další zpřísnění azylové politiky. Vídeň očekává, že po uzavření balkánské trasy se uprchlíci budou snažit dostat do západní Evropy přes Itálii a Brennerský průmysl.

„Zatímco v EU se dlouho vedla spíše akademická debata, my neustále zdůrazňujeme, že hlavním nástrojem pro zvládnutí migrační vlny je efektivní ochrana vnějších hranic Schengenu. Dnes jsme se všichni shodli, źe uzavření balkánské trasy a vracení uprchlíků do zemí původu jsou zásadní prvky zvládnutí migrační krize. Máme společný pohled na situaci, chceme spolupracovat a vyměňovat si informace. A pokud by plán A na spolupráci EU s Tureckem nevyšel, musíme mít připravenou alternativu, jak chránit zejména makedonskou hranici,“ uvedl po jednání ministr obrany Martin Stropnický.

„Všichni účastníci setkání přivítali rakouskou iniciativu a dohodli se, že do zasedáni ministrů obrany EU v polovině dubna připravíme společný dopis, ve kterém budou středoevropské státy a země ‚balkánské stezky? prezentovat silným hlasem svůj společný postoj, včetně návrhu konkrétních opatření,“ doplnil český ministr.

Zdroj: orf.atmocr.army.cz

Tagy článku