Rakouský soud odsoudil džihádistického kazatele k dvaceti letům vězení

Rakouský soud odsoudil džihádistického kazatele k dvaceti letům vězení
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Ebu Tejma
14 / 07 / 2016, 11:45

Rakouský soud v Grazu ve středu 13. července odsoudil islámského kazatele a propagátora džihádu k dvacetiletému trestu odnětí svobody.

34 letý muž a rodák z Bosny Mirsad O. byl známý pod přezdívkou Ebu Tejma, a byl shledán vinným z náboru mladých lidí pro teroristickou skupinu IS. Podle státního zástupce Tejma "přeškolil" desítky mladých lidí a přemluvil je k odchodu do Sýrie, aby bojovali po boku IS. Měl i svůj vlastní video kanál zaměřený na publikum mezi 15 a 30 lety. 

Tejma byl pokládán za "klíčovou postavu", která v Evropě podněcovala k teroristickým útokům. Byl zatčen v roce 2014 během zásahu proti džihádistické sítí v Rakousku.Tejma během procesu odmítal, že by kohokoli vyzýval k boji, a proti rozsudku se odvolal. 

Další muž, identifikovaný jako Mucharbek T., byl rovněž odsouzen k deseti letům vězení za nábor pro IS a za to, že se podílel na bojích IS v Sýrii. 

Rakouské orgány odhadují, že je v zemi asi 250 příznivců islámského džihádu. Většina z nich má být bosenského nebo čečenského původu. Kolem 70 z nich je ještě zapojeno do bojů IS. Zdroj: welt.de

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.