Rakušan není důvěryhodným ministrem, jeho reforma policie bude mít pachuť. Hnutí STAN by se mělo vzdát resortu vnitra, uvedl poslanec Králíček

Rakušan není důvěryhodným ministrem, jeho reforma policie bude mít pachuť. Hnutí STAN by se mělo vzdát resortu vnitra, uvedl poslanec Králíček
Autor fotografie: FB profil poslance Roberta Králíčka|Popisek: Robert Králíček
16 / 06 / 2022, 16:15

Poslanec Robert Králíček na svém twitterovém účtu napsal, že ministr Vít Rakušan není důvěryhodným ministrem a jeho připravovaná reforma policie bude mít pachuť vzhledem k rozsáhlé razii, která byla provedena v pražském dopravním podniku a magistrátu. Vlivný člen hnutí STAN Petr Hlubuček byl obviněn z manipulace se zakázkami v hlavním městě, hnutí STAN mu pozastavilo členství, sám se vzdal pozice náměstka primátora a člena rady města.

Na politické scéně se začalo značně přiostřovat. V souvislosti s razií v pražském dopravním podniku  (DP) a magistrátu byl obviněn také náměstek primátora a člen dozorčí rady DP Petr Hlubuček ze hnutí STAN, kdy má Národní centrála pro boj s organizovaným zločinem (NCOZ) podezření na rozsáhlé manipulace se zákazkami v hlavním městě. Hlubuček rezignoval na funkci náměstka primátora i člena rady města.

Podle poslance a člena Výboru pro bezpečnost a Podvýboru pro Policii ČR Roberta Králíčka (ANO) nemůže být v situaci, kdy byl obviněn policií z trestného činu vlivný člen hnutí STAN, důvěryhodným ministrem a jeho připravovaná reforma tak bude mít pachuť. Ve svém tweetu také vyzval Králíček hnutí STAN, aby se vzdalo rezortu vnitra.

,,Ve světle dnešních událostí, nejen na magistrátu v Praze, by se mělo Hnutí STAN vzdát resortu vnitra. Vít Rakušan nemůže být důvěryhodným ministrem a jeho reforma Policie bude mít jistou pachuť," napsal na Twitter Králíček.

Ten je i kritikem reformy policie, respektive plánované reorganizace NCOZ, které spočívá ve vyčlenění sekcí, které se v rámci NCOZ zabývají extremismem, terorismem a kybernetické kriminalitě, do nového samostatného útvaru s celorepublikovou působností. Podle Králíčka je reorganizace NCOZ špatně načasovaná a hrozí odchod zkušených policistů.

Bezprostřední vývoj po oznámení policejního zátahu začíná být turbulentní a kromě Králíčka podrobují kritice Rakušana a hnutí STAN také jiní poslanci, že se nepostavil věci čelem. Někteří z hnutí ANO z jej už vzhledem ke kauze vyzvali k rezignaci.

Rakušan uvedl, že nevidí důvody k tomu, aby odstoupil. Otázkou však na druhé straně je, zda ministr vnitra tlak na svou osobu, který bude zákonitě sílit, nakonec ustojí.

Tagy článku