Rakušané od časného rána volí nový parlament

Rakušané od časného rána volí nový parlament
15 / 10 / 2017, 07:30

V Rakousku začaly předčasné parlamentní volby. V některých obcích se volební místnosti otevřely už v 6:00 SELČ, ale na většině míst Rakouska se volí od 7:00 nebo 8:00 SELČ. Hlasování musí být ze zákona uzavřeno nejpozději v 17:00 SELČ. Brzy poté by měly být zveřejněny první odhady výsledků a předpokládá se, že budou ukazovat na vítězství lidové strany (ÖVP) nynějšího rakouského ministra zahraničí Sebastiana Kurze.

Rakušané jdou hlasovat po týdnech mimořádně intenzivní předvolební kampaně, jejíž součástí bylo mimo jiné na 50 televizních duelů a debat. Volby se konají přibližně pět měsíců poté, co Kurz jako nový šéf lidovců ohlásil rozpad stávající velké koalice sociálních demokratů (SPÖ) kancléře Christiana Kerna a lidovců.

Pro skandály zmítané sociální demokraty se volební preference v posledních týdnech nevyvíjely nejlépe. Hrozí jim propad až na třetí místo a druhou nejsilnější parlamentní stranou se může stát protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ). Mnozí pozorovatelé očekávají, že Kurzovi lidovci ji v případě svého vítězství přizvou k vládní spolupráci. ÖVP a FPÖ spojuje mimo jiné snaha o omezení migrace a štědrosti rakouského sociálního systému, například právě pro nově příchozí.

Zhruba 6,4 milionu oprávněných voličů si letos bude vybírat z rekordních 16 politických stran a hnutí, z nichž jen šest má reálnou šanci překonat čtyřprocentní klauzuli pro vstup do nyní 183členné Národní rady. Kromě trojice velkých stran jsou to ještě Zelení - Zelená alternativa, liberální Nové Rakousko a Liberální fórum (NEOS) a Kandidátka Pilz odštěpence od Zelených Petera Pilze. Kromě zaškrtnutí vybrané strany mohou Rakušané vyjádřit preferenčními hlasy podporu až třem konkrétním kandidátům z dané kandidátní listiny.

V různých rakouských obcích se volí v různou dobu. Pouze dolnorakouské město Krems a korutanská obec Ebenthal mají volební místnosti otevřené od 6:00 do 17:00 SELČ. Nedočkavci si mohli přivstat a volit už po 6:00 SELČ také v dolnorakouském Vídeňském Novém Městě a Euratsfeldu a také v salcburské obci Werfenweng.

Na 1493 volebních místech Vídně se hlasuje od 7:00 do 17:00 SELČ. V nejzápadnější spolkové zemi Vorarlbersko se poslední volební místnosti zavírají tradičně už v 13:00 SELČ.

Několik minut po 17:00 by měly byt zveřejněny odhady výsledků a mezi 20:00 a 20:30 už má být znám předběžný konečný výsledek.

 

Zdroj: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.