Ransomware blokoval dveře od pokojů. Vyděšení turisté se nemohli dostat dovnitř

Ransomware blokoval dveře od pokojů. Vyděšení turisté se nemohli dostat dovnitř
Popisek: hacker
03 / 02 / 2017, 19:30

KOMENTÁŘ

Nevšední incident incident se stal tento týden hostům v rakouském čtyřhvězdičkovém hotelu Romantik Seehotel Jägerwirt.

Vyděrači tam totiž prostřednictvím ransomware napadli počítače a následně zablokovali dveře hotelových pokojů. Přibližně 180 hostů jezerního alpského hotelu tak mohlo ze svých pokojů odejít, ale už se nemohli vrátit zpět. Vyděrači požadovali výpalné 1 500 euro v bitcoinech.

Ondřej Vlček, technický ředitel Avastu k neobvyklé příhodě poznamenal:

„To, co se stalo v hotelu v Rakousku, jen potvrzuje, že ransomware může teoreticky vyřadit z provozu počítačový systém v jakékoli firmě a ovlivnit tak její fungování. Teoreticky lze útočit na jakýkoliv počítačový systém včetně například bezpečnostních kamer, ale mnohem pravděpodobnější je právě zacílení na zámky nebo požární alarm, protože čím větší škody malware v praxi napáchá, tím pravděpodobnější je, že poškození vyděračům zaplatí požadované výkupné.

V tomto konkrétním případě nešlo o zablokování zámků jako takových, ale o útok na počítač na recepci, takže pro zaměstnance v podstatě nebylo možné evidovat nové hosty a vydávat jim karty od pokojů. Tento případ je dalším varováním pro malé i velké podnikatele, ale i jejich zaměstnance, aby se snažili o co nejlepší zabezpečení před útoky ransomware, neotevírali podezřelé přílohy, pravidelně aktualizovali aplikace a software pro všechna elektronická zařízení a měli nainstalovaný silný antivir.”

Přestože hotel výkupné zaplatil, útočníci celou věc zopakovali ještě třikrát. Ředitel hotelu pak mimo jiné řekl, že se při nejbližší rekonstrukci plánují vrátit zpět ke starým dobrým klíčům.

 

Autor: Dominika Kalašová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace