Raptor: nejmodernější stíhač proti ruským protiletadlovým systémům

Raptor: nejmodernější stíhač proti ruským protiletadlovým systémům
Autor fotografie: lockheedmartin.com|Popisek: Lockheed Martin F22 Raptor
30 / 09 / 2014, 11:30

Do bojů proti silám takzvaného Islámského státu byl nasazen nejvýkonnější stíhací letoun USA F-22 Raptor.
Zdroj: Lockheed Martin

První bojové nasazení tohoto superstíhače má své opodstatnění vzhledem k silné protiletadlové obraně Sýrie, kdy ruské systémy jsou v rukou neznámo koho, a F-22 Raptor by mohl situaci vyřešit. 

F22 Raptor

Raptor vyvinula společnost Lockheed Martin ve spolupráci s Boeingem jako náhradu za legendární, ale již dosluhující F-15 Eagle. Raptor je aktuálně jediná stíhačka páté generace v aktivní službě. Ostatní státy jako Čína, Indie, Japonsko nebo Rusko mají svoje letouny ve fázi testování a není vůbec jasné, kdy budou schopny bojového nasazení. T-50 bude v roce 2016 zařazen do výroby, vzlétl už relativně dávno, dneska jsou tři funkční prototypy.

Kompletní Stealth technologie (snížená možnost zachycení radarem), vysoká manévrovatelnost, vyspělá avionika a software, víceúčelovost – to jsou základní znaky strojů páté generace.
Nejdražší letoun všech dob, F-22 Raptor byl vyroben v počtu 195 kusů a poslední stroj sjel z výrobní linky 13. prosince 2011. Cena jednoho kusu včetně vývoje a ceny výrobní linky se podle odhadů z roku 2012 vyšplhala až na 412 milionu dolarů (v přepočtu téměř 9 miliard korun).

Důležitost těchto stíhačů si kromě světových mocností uvědomují i menší státy ohrožené možným konfliktem jako například Jižní Korea, která chce nahradit zastaralé letouny F-4 Phantom II a F-5 Tiger II dalším americkým letounem poslední generace. Mezi roky 2018-2021 by mělo být dodáno 40 kusů stíhaček Lockheed F-35 II (zdroj: defensenews.com).

Paradoxně i Vietnam, hrozící se možného konfliktu s Čínou by velice rád koupil techniku od bývalého nepřítele (zdroj: www.rozhlas.cz/zpravy).

Podívejte se na video:

Zdroj: youtube/spencerhughes2255
Zdroj foto: flickr.com/photos/lockheedmartin/sets/

Psali jsme také:

Hrozba teroristických útoků na evropské i americké cíle je stále reálnější
Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát
Islámská hrozba mění svět

 

 

 

Galerie

Tagy článku