Havajské Raptory se letí podívat na ruské Suchoje v Sýrii

Havajské Raptory se letí podívat na ruské Suchoje v Sýrii
Autor fotografie: Hawaii Air National Guard|Popisek: F-22 havajské Národní gardy
05 / 10 / 2015, 21:00

Šest Raptorů F-22 havajské Národní gardy jsou na cestě z letecké základny na Havaji do Spojených arabských emirátů. Raptory zde budou bojovat proti IS.

Letadla budou umístěna na letecké základně Al Dhafra a budou operovat v oblasti CENTCOM – tedy států Blízkého a Středního východu. Raptory z Havaje nahradí Raptory US Air Force, které zde operovaly 6 měsíců v rámci Operation Inherent Resolve v iráckém a syrském vzdušném prostoru, kde napadaly cíle přesně naváděnou municí a poskytovaly podporu jiným letadlům zapojením do elektronického boje, vzhledem k vyspělosti systémů tohoto stroje.

F-22

Pro 199. stíhací peruť z Havaje se jedná o první bojový turnus, od nasazení roku 2000 v Saúdské Arábii při hlídání bezletové zóny v Iráku. V té době byla squadrona vyzbrojena letadly F-15 Eagle, na Raptory přešla v roce 2010.

F-22 se po cestě zastaví na základnách ve Španělsku a Itálii.

V Sýrii na ně čekají kromě teroristů Islámského státu i špičková ruská letadla Su-30 a Su-34 operující zde na oficiální pozvání prezidenta Sýrie Bašára al-Assada. Je tedy velmi pravděpodobné, že se Raptory s Rusy v oblacích potkají a nastanou hry typu "jak blízko se můžu přiblížit, než si mě všimnou". 

O nutnosti koordinace leteckých útoků mezi aliancí vedenou USA a Ruskem jsme psali v článku: Rusko a USA spolu musí v Sýrii komunikovat

Zdroj: The Aviationist

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace