RBK: Ruské tajné služby posilují kontrolu komunikačních sítí

RBK: Ruské tajné služby posilují kontrolu komunikačních sítí
Autor: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
10 / 04 / 2018, 08:00

Ruská kontrarozvědka posiluje kontrolu vnitrostátních komunikací a od ruských operátorů požaduje pravidelné informace o zaměstnaných cizincích a zahraničních dodavatelských firmách. S odvoláním na informace ruských komunikačních společností to dnes napsala ruská agentura RBK.

Tajná služba FSB požaduje od ruských telefonních a internetových operátorů čtvrtletní výkazy s údaji o cizincích, kteří se podílejí na správě a budování komunikačních sítí v Rusku, uvádí RBK. Kromě jména a bydliště jde o seznam všech přístupových hesel, která daná osoba v rámci svého pracovního zařazení dostala. Informace o spolupracujících zahraničních firmách mají obsahovat místo a adresu registrace a seznam filiálek.

Nařízení se vztahuje na všechny komunikační společnosti působící v Rusku včetně největších firem MTS, VympelKom, Rostělekom nebo MegaFon. Podle některých zdrojů agentury RBK musejí tajné službě FSB poskytovat i seznam cizinců, kteří využívají jejich telekomunikačních služeb.

Podle ruského experta Alexeje Semeňaky ruské vedení považuje komunikační sítě za strategicky významnou součást infrastruktury a veškeré jejich cizí uživatele za potenciální špiony. "Získaná data zatím jen ukládají, ale v případě jakéhokoli úniku informací je mohou využít," řekl Semeňaka RBK.

Ruská média minulý týden oznámila, že hlavní cenzurní a dozorový orgán Roskomnadzor vede soudní spor s provozovatelem ruské sociální sítě Telegram, po němž požaduje klíč k rozšifrování uživatelských zpráv. Zakladatel služby Pavel Durov, označovaný za "ruského Billa Gatese", požadavek označil za protiústavní a technicky neproveditelný.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace