Reakce českých politiků na brexit? Více Evropy i czexit

Reakce českých politiků na brexit? Více Evropy i czexit
24 / 06 / 2016, 09:15

Czexit požadují Svobodní, Úsvit a hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD):

"Británie se jen vydala jinou cestou, než je evropská integrace. Je to rozhodnutí závažné a nezvratné. Britové budou mít menší vliv na to, co se v Evropě děje, a jejich země bude celkově slabší a méně důležitá," uvedl Sobotka a dodal, že Unie by se měla změnit  "Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů. Evropa musí byt akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti."

Předseda ODS Petr Fiala:

"Odchod Británie z Evropské unie je mezníkem v evropských dějinách. Má politické, ekonomické i strategické důsledky pro naši zemi. Česká republika ztratí klíčového spojence v prosazování představy o liberálnější, méně centralizované a méně byrokratické Evropské unii. Evropská unie má sice právní prostředky, jak se s tímto dosud bezprecedentním procesem odchodu členského státu vyrovnat, ale Evropu čeká zásadní debata o budoucnosti integrace."

Předseda Úsvitu Miroslav Lidinský:

„Odchod Británie z Evropské unie je malým krůčkem pro Británii, ale velkým krokem pro celou Evropu. Británie není odpadlík, ale reformátor celé Evropy. ČR musí následovat Británii. Musíme se zbavit probruselské vlády a vypsat referendum o Evropské unii. Referendum o vystoupení z EU není cíl ale cesta. Je to cesta jak společně s velkou Británii vrátit Evropu před Lisabonskou smlouvu..."

Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL):

"EU rozhodně nekončí. Naším zájmem je být v tom jádru a spoluutvářet ho, ne jen reagovat. ... Po těch desetiletích, co Václav Klaus házel špínu na EU, to budeme mít těžké. Teď je namístě dát Evropské unii více pravomocí, aby mohla řešit ty výzvy, které před ní stojí. Bez odpovídajících pravomocí EU nemůže řešit např. uprchlickou krizi."

Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM):

"Místo vlastních problémů bude EU řešit vystoupení Velké Británie. Když se podíváme, jak je již dnes EU neakceschopná, tak to tu neakceschopnost jenom posílí...Je evidentní, že si Evropská komise dělá, co chce. Tato instituce by se měla dostat pod kontrolu národních států a demokraticky volených europoslanců. Pokud se tak nestane, má EU problém."

Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach:

„Není sebemenší důvod trestat Brity za to, že nechtějí už být v EU. V Evropském parlamentu vždy podpořím volný obchod a volné cestování mezi Evropskou unií a Velkou Británií."

 

 Zdroj: iDnes.cz, ČTK, ParlamentníListy.cz, 

Tagy článku