Reakce českých politiků na smrt našich vojáků v Bagramu, nesmyslné vyjádření Okamury

Reakce českých politiků na smrt našich vojáků v Bagramu, nesmyslné vyjádření Okamury
Autor fotografie: U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Samuel Morse|Popisek: Základna Bagram
06 / 08 / 2018, 09:00

5. srpna 2018 okolo 3.50 hodin našeho času došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parwan k útoku sebevražedného atentátníka. Reakce politiků na sebe dlouho nenechaly čekat. Od těch upřímných jako například od Jany Černochové, až po ohřívání si politické polívčičky jako v případě Tomia Okamury či KSČM.

V uvedenou dobu prováděla pěší patrola běžnou činnost ve stanoveném prostoru. Následkem výbuchu utrpěli tři čeští vojáci, rotný Martin Marcin (1982), desátník Kamil Beneš (1990) a desátník Patrik Štěpánek (1993), smrtelná zranění.

psali jsme: Tři čeští vojáci zemřeli při sebevražedném útoku v Afghánistánu

„V prostoru, kde v rámci patroly operovali, museli vojáci vystoupit z obrněných vozidel a pokračovat pěšky. Útok byl nenadálý a jeho následky bohužel fatální," popsal událost zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra generálmajor Jiří Verner. Další tři členové patroly, jeden americký a dva afghánští vojáci, byli těžce zraněni.

Ostatky vojáků budou do České republiky přepraveny ve středu v odpoledních hodinách.

Jana Černochová (ODS)

Úmrtí tří našich vojáků v důsledku teroristického činu je velkou tragédií. Útok atentátníka je hanebným a podlým zločinem, který nám znovu připomíná, že svět není bezpečný a že proti terorismu musíme dál nesmlouvavě bojovat. Myslím na rodiny a blízké těchto našich padlých hrdinů a hluboce s nimi soucítím. Jsem hrdá na všechny, kdo statečně a s odvahou bojují za naši svobodu daleko od svých domovů a rodin. Zaslouží si naši úctu a poděkování.

Jan Hamáček (ČSSD)

Hrozná zpráva z dnešního rána. V Afgánistánu přišli o život 3 čeští vojáci. ????
Děkuji jim za hrdinství, které prokázali v boji proti terorismu! Upřímnou soustrast jejich rodinám a pozůstalým.

Lubomír Metnar, ministr obrany (ANO)

Tragická smrt tří našich vojáků mě velmi zasáhla. Všem rodinám a blízkým chci vyjádřit svou hlubokou soustrast.

Ivan Bartoš (Piráti)

Obětí našich vojáků hluboce lituji a chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast jejich rodinám. Přál bych si, aby světová bezpečnostní situace byla lepší a k podobným událostem nedocházelo.

A teď poněkud trapná reakce Tomia Okamury (SPD), který si spojil tragédii s politickou agitací

Chci vyjádřit upřímnou soustrast rodinám tří vojáků, kteří padli v Afghánistánu. Padli při odpovědném plnění rozkazů a patří jim naše úcta. Naše hnutí SPD – na rozdíl od ostatních stran - nepodpořilo ve Sněmovně záměr zahraničních misí. Nesouhlasíme se způsobem, jak byla a je vedena kampaň v Afghánistánu. Má zcela špatný strategický cíl. Chce z Afghánistánu vytvořit protektorát NATO a především USA. Tento záměr odmítá velká část Afghánců, kteří jsou tradičně odmítaví k cizímu vměšování. Válka trvá již sedmnáct let a není vidět konce války. Jsme přesvědčeni, že Afghánistán je třeba nechat Afgáncům a nenutit jim politické, ani jiné pro ně cizí modely života. Ať ve své zemi žijí, jak chtějí, a za své peníze. Terorizmus nám dnes hrozí především díky imigrační a multikulturní politice EU. Naše vojáky budeme potřebovat doma.

KSČM také nezklamala

KSČM vyslovuje hlubokou lítost nad třemi mladými životy, které se staly zbytečně obětí sebevražedného atentátu v Afghánistánu - provincii Bagrám a rodinám pozůstalých vyjadřuje hlubokou soustrast.

psali jsme: Šedivý: Vojáci na misi musí být připraveni, neví, kdo je nepřítel

KSČM je přesvědčena, že ke smrti tří mladých vojáků nemuselo dojít . . Terorismus je dnes velice vážnou hrozbou, se kterou je nutné bojovat. Zřetelně se ukazuje, jak ve světě narůstají stále více nesmyslné války a násilí, které nejsou vedeny v zájmu nastolení důstojných podmínek pro život lidí v míru. Kapitalistické velmoci USA, Francie, Velká Británie ve snaze přerozdělit si svá světová panství, vytvářely a podporovaly vznik terorismu proti legitimním vládám v jiných zemích. Když se tento terorismus obrátí proti nim, nejsou schopny mu čelit.

Je proto třeba velice vážně posuzovat účast českých vojáků v zahraničních misích a charakter každé mise. Na základě toho KSČM žádá bez výhrad zastavení účasti České republiky v zahraničních vojenských misích bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, odmítá agresivní politiku USA a požaduje přehodnocení světového bezpečnostního systému, včetně setrvání České republiky v NATO. Za rozpoutání dnešní občanské války v Afghánistánu nesou největší odpovědnost právě Spojené státy americké.

 

Zdroj: Armáda České republiky, sociální sítě

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.