Reakce českých politiků na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem

Reakce českých politiků na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem
09 / 11 / 2016, 12:45

Republikánský kandidát Donald Trump se stal 45. prezidentem USA.

Trump porazil bývalou první dámu USA Hillary Clintonovou ve všech klíčových státech, o nichž se předpokládalo, že rozhodnou. Po Floridě vyhrál v Ohiu, Severní Karolíně a nakonec i v Pensylvánii, uvedla agentura AP. Nutnou hranici 270 volitelů překročil poté, co televize CNN ohlásila jeho vítězství ve Wisconsinu. Celkově vyhrál nad Clintonovou 276:218


"Normální Američané nám ukázali, že lze porazit mocenský konglomerát prolhaných médií a nabubřelých pseudoelit," napsal mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček. "Dokažme i my v roce 2018, že umíme porazit souručenství médií a tzv. elit," dodal. Počátkem roku 2018 se v Česku uskuteční prezidentské volby.

 


"Respektujme to a berme pragmaticky. (Donald) Trump, na rozdíl od některých předchůdců alespoň ví, kde leží Česko," napsal premiér Bohuslav Sobotka. V kampani podle něj Trump vsadil na agresivní populismus a shromáždil protestní hlasy zprava i zleva. Nyní bude pro něj nejtěžší překonat vzniklé rozdělení americké společnosti, míní Sobotka.

 


"Přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví," napsal z jihokorejského Soulu k výsledkům amerických prezidentských voleb ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. O vztahu USA k Severoatlantické alianci si Zaorálek myslí, že povolební realita bude odlišná od Trumpových předvolebních vyjádření. 

 


Výhra Donalda Trumpa není podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka dobrou zprávou pro Evropu ani svět. "Ale počkejme, jestli nabubřelá předvolební prohlášení přetaví v činy. Obávám se ale dalšího izolacionismu USA," sdělil ČTK.


Ministr financí Andrej Babiš na facebooku napsal, že si nemyslel, že Trump vyhraje. "Všichni byli proti němu. Ukázalo se, že se průzkumy veřejného mínění  opět mýlily. Proto je i v Čechách beru s velkou rezervou," napsal Babiš, podle kterého proti Trumpovi vystupoval i americký showbyznys masivní podporou Hillary Clintonové. Trumpova rétorika byla mnohdy přehnaná a trochu šílená, myslí si Babiš. "Ale doufám, že jedna věc jsou mítinky a věc druhá je být prezidentem v Bílém domě," uvedl. Američané podle něj evidentně ocenili Trumpovy plány na tvrdší migrační politiku a snížení daní. "Asi je oslovil svým pragmatismem a jasnou řečí. Sociologové i politologové dost podcenili Američany, kteří mají už dost zavedeného systému klientelismu, ze kterého žije úzká skupina politiků a lobbistů," dodal.


 „Respektovat demokratickou volbu je samozřejmost. Teď doufejme, že řadu svých předvolebních slibů Donald Trump nesplní,“ uvedl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek

 


„Zamávejte naposledy devadesátkám, pápá. Clintonovým, Albrightové i Havlovi. Ode dneška je to definitivně historie,“ podotkl pro změnu občanský demokrat Jan Zahradil.


Výsledek amerických voleb podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy potvrdil fakt, že evropské státy se v otázkách bezpečnosti budou muset více spoléhat na sebe a investovat více prostředků do své obrany, aniž by oslabovaly či zdvojovaly kapacity určené pro NATO. "Nadcházející Trumpovo období přinese nové nároky na českou vládu a diplomacii. I proto je nutné, abychom se byli schopni na zásadních otázkách naší zahraniční politiky shodnout. V obhajobě našich národních zájmů budeme silní jen tak, jak budeme doma jednotní," míní. 

 


"Hilary Clintonová byla již v kampani příliš militaristická a to ji připravilo o hlasy promírových aktivistů. Mimo jiné to byla zrada na programových základech demokratů," sdělil ČTK předseda KSČM Vojtěch Filip. "Potvrzuje se, že Clintonová byla slabý protikandidát - ani ženy či prvovoliči nedotáhli ztrátu, kterou měla na venkově, mnozí volili raději libertariány či zelené, demokraté ztratili i odboráře," připojil se místopředseda KSČM Jiří Dolejš.


Zdroj: ČTL, ParlamentniListy.cz

Tagy článku