Reakce na brexit: EU navrhuje celoevropskou armádu

Reakce na brexit: EU navrhuje celoevropskou armádu
27 / 06 / 2016, 08:00

AKTUALIZOVÁNO / Ministři zahraničí Německa a Francie navrhuji zřízení mnohonárodních pohraničních a pobřežních hlídek.

27.6.Steinmeier a Ayrault sepsali devítistránkový dokument nazvaný "Silná Evropa ve světě nejistot", v němž podle agentury Reuters navrhli prohloubení spolupráce v oblasti bezpečnostní a migrační politiky a další ekonomické sblížení EU. 

Ministři navrhli silnější spolupráci na poli bezpečnosti. Unie by se podle nich měla shodnout na strategických prioritách zahraniční a bezpečnostní politiky a v těchto oblastech se snažit o jednotnou politiku. Ty členské státy, které jsou ochotny podílet se na "stálé a strukturované" spolupráci v oblasti obrany, by tak podle nich měly mít možnost pružně učinit. Pokud by to bylo potřeba, členské státy by měly zvážit zřízení stálých námořních sil.


26.6. / Předseda výboru pro mezinárodní politiku Evropského parlamentu Elmar Brok po referendu ve Velké Británii navrhl, aby byl v dlouhodobé perspektivě vytvořen společný vojenský štáb EU celoevropské armády. 

„Potřebujeme společný štáb a koalici zájemců vzhledem k mechanismu stálé strukturní spolupráce. Z takové skupiny by mohla vzniknout v dlouhodobé perspektivě armáda EU", řekl Brok a podle jeho názoru to pomůže Evropské unii posílit svou roli v bezpečnostní a obranné politice a také vzít na sebe více odpovědnosti ve světě. Uvedl to německý deník Die Welt.

Brok ale také poznamenal, že v současné době nejsou pro vytvoření armády EU potřebné ústavně-právní předpoklady. Před časem diplomatický zdroj v Bruselu sdělil RIA Novosti, že výstup Velké Británie z Evropské unie může aktivovat myšlenku vytvoření ozbrojených sil EU. Zdroj: cz.sputniknews.com

S myšlenkou, že by Evropská unie měla mít vlastní armádu, díky které by mohla věrohodně reagovat na bezpečnostní hrozby jak v členských, tak sousedních státech, přišel již před rokem předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Armáda by podle něj měla být především schopná čelit nebezpečí plynoucí z ruské agresivní politiky a současně by měla obnovit postavení EU ve světě.

Evropská armáda není od toho, aby byla nasazena hned. Měla by spíš dát jasný signál Rusku, že jsme připraveni hájit naše evropské hodnoty,“ tvrdí Juncker. Spoléhat se pouze na NATO není podle předsedy Komise dostatečné, protože ne všechny státy Severoatlantické aliance jsou zároveň členem EU. To se v současnosti týká čtyř států: Islandu, Turecka, Albánie a Norska. 

Junckerovo tvrzení získalo podporu zejména v Německu, kde se pro vznik armády EU vyslovila kancléřka Angela Merkelová, nebo ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Zdroj: euractiv.cz

 

Tagy článku