Reakce politiků na prohru levice a vítězství nacionalistů v Polsku

Reakce politiků na prohru levice a vítězství nacionalistů v Polsku
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Beata Szydlová
26 / 10 / 2015, 17:00

První odhady výsledku polských voleb dávají možnost vládnou PiS samostatně. Tetno výsledek tak znamená těžkou prohru Občanské platformy a ještě více celé polské levice, která se do polského Sejmu pravděpodobně vůbec nedostane. Volební účast byla 51 %.

Praha; 26. října (ČTK) - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že Polsko i s novou vládou konzervativců zůstane blízkým spojencem České republiky. Předseda opoziční ODS Petr Fiala si myslí, že vítězství strany Právo a spravedlnost (PiS) posílí transatlantické směřování střední Evropy. Odborníci čekají, že Varšava bude nyní vystupovat razantněji a kritičtěji vůči Evropské unii, radikální změny ale nečekají.

Přesvědčivé vítězství PiS, které do voleb vedla Beata Szydlová, ukončí osm let hegemonie liberálů z Občanské platformy současné premiérky Ewy Kopaczové. Předseda české vlády dnes pogratuloval Szydlové a současně poděkoval Kopaczové za jejich "velice dobrou a intenzivní spolupráci". "ČR má s Polskem tradičně vynikající sousedské vztahy a předpokládám, že je budeme i s novou polskou vládou úspěšně rozvíjet," uvedl v prohlášení Sobotka. Přeje si taky pokračování spolupráce mezi oběma státy i ve visegrádské čtyřce.

„V Polsku zvítězila strana zaujímající výrazné nacionalistické pozice a tradičně vysvětlující všechny problémy v zemi vnějšími faktory", prohlásil předseda zahraničního výboru ruské Rady federace Konstantin Kosačov. Podle jeho slov „Se ve vztazích s EU (především v otázce migrantů) a s Ukrajinou (v otázce restituce majetku a v historických otázkách)  dá předpovídat značné vyhrocení, v každém případě alespoň v počáteční etapě vlády strany Právo a spravedlnost". Zdroj: cz.sputniknews.com

"Úspěch politického programu Právo a Spravedlnost je důležitou zprávou pro nás i pro celou Evropu," uvedl v blahopřejném dopise exprezident Václav Klaus. "Polští občané dali jasně najevo, že si přejí změnu dosavadního kurzu polské vlády. V souvislostech s migrační krizí, kterou všichni vnímáme jako hlavní téma současné evropské politiky, je pro nás důležité, že Právo a Spravedlnost zastává realistické postoje," podotkl.

Ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka novinářům řekl, že je nyní předčasné hodnotit, co lze od nové polské vlády čekat. Bude záležet na tom, zda vítězní konzervativci povládnou sami, nebo někoho přizvou do koalice.

Fiala soudí, že vítězství PiS povede k posílení bezpečnosti celého regionu. "Po úspěchu britské Konzervativní strany je výsledek polských voleb také potvrzením podpory reformních stran, které v EU usilují o zachování pravomocí národních států a jsou realistickou alternativou neudržitelného dogmatu stále užší unie," uvedl šéf ODS.

Polské volby přinesou podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška změnu zejména ve vztahu k EU. "Zatímco minulá vláda patřila k jádru evropské integrace kolem Německa, a to jí nakonec vyneslo i post prezidenta EU, v Právu a spravedlnosti naleznou spojence spíš britští konzervativci, kteří jsou spolu s PiS sdruženy ve společné frakci v Evropském parlamentu," řekl ČTK Ženíšek.

Změnu kurzu polské politiky čeká předseda Svobody a přímé demokracie Tomio Okamura, včetně obratu ke kritice unijní migrační politiky. "Sblížení Polska a EU propagované současnou premiérkou se konat nebude a Polsko nepochybně bude velmi euroskeptické," soudí Okamura. Podle europoslance za Svobodné Petra Macha je naděje, že německé kancléřce Angele Merkelové další kvóty na uprchlíky neprojdou.

Vít Dostál z Asociace pro mezinárodní otázky předpokládá, že nová polská vláda povede zřejmě důraznější politiku než předchozí kabinet, žádné radikální změny ve vztahu k Evropě ovšem nepředpokládá. "Rétorika bude sice o něco drsnější, ale politika sama o sobě se příliš nezmění," řekl Dostál ČTK. Vztahy s Německem a EU možná trochu ochladnou, Polsko si ale nadále bude vědomo toho, že hlavně kvůli Rusku potřebuje silné evropské spojence, míní.

V otázce migrace a kvót pro uprchlíky se Varšava přiblíží politice ostatních zemí Visegrádu. "Právo a spravedlnost zůstává sice stranou odmítající kvóty a brojící proti migraci, avšak názory jeho politiků jsou snadno zaměnitelné s výroky některých českých či slovenských sociálních demokratů," uvedl analytik.

Z ekonomického hlediska se dá čekat výrazně uvolněnější rozpočtová politika v důsledku populistických kroků nové vlády, soudí hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Připomněl, že PiS slibovala například snížit zpátky věk pro odchod do důchodu, výrazně zvýšit odpočty na děti, zavést zdarma léky pro důchodce, benefity pro horníky nebo zvýšit výdaje na armádu. Nyní bude třeba sledovat, jak moc tuto předvolební rétoriku bere PiS vážně. Bude podle něj záležet i na tom, zda se Szydlová bude chovat pragmaticky, nebo zda skutečným "hybatelem věcí v pozadí" zůstane předseda PiS Jaroslav Kaczyński.

Zdroj: ČTK

Tagy článku