Reakce zahraničních politiků na změny v Bílém domě

Reakce zahraničních politiků na změny v Bílém domě
Autor fotografie: Pixabay
09 / 11 / 2016, 15:15

Rusko doufá ve změnu americké politiky. O obrovském šoku, černém dni nejen pro USA nebo posílení populistů zase hovoří němečtí politici. Francie bude prý nyní vůči USA ostražitá a náročná. Zároveň ale představitelé EU a NATO Trumpovi pogratulovali.

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal Donaldu Trumpovi blahopřejný telegram k vítězství v amerických prezidentských volbách. Vyjádřil přitom naději ve zlepšení vztahů Ruska a Spojených států. Putin "doufá ve spolupráci zaměřenou na vyvedení rusko-amerických vztahů z krize a také na řešení aktuálních mezinárodních problémů a na hledání účinných odpovědí na výzvy globální bezpečnosti," citoval TASS ze sdělení tiskové služby Kremlu. Ruský prezident rovněž vyjádřil přesvědčení, že "rozvíjení konstruktivního dialogu mezi Moskvou a Washingtonem, založeného na principech rovnoprávnosti, vzájemné úcty a reálného respektování stanovisek druhé strany, odpovídá zájmům lidu našich zemí i celého mezinárodního společenství".


"Jaké skvělé novinky. Demokracie ještě žije," napsal předseda maďarské vlády Viktor Orbán na své oficiální facebookové stránce. Orbán jako jeden z mála vedoucích politiků Evropské unie vyjádřil Trumpovi v boji o Bílý dům podporu.


Angela Merkelová, která podle svých slov výsledek hlasování sledovala s napětím, podotkla, že s sebou úřad amerického prezidenta nese zodpovědnost, která je cítit skoro všude na světě. "Američanky a Američané se rozhodli, že ji příští čtyři roky ponese Donald Trump," konstatovala. 


"Donald Trump bude prezidentem USA. Bůh chraň Ameriku! Přicházejí divoké časy. Musíme zachovat chladnou hlavu," napsal v reakci na výsledek amerických voleb na twitteru předseda poslaneckého klubu vládní sociální demokracie Thomas Oppermann.


Evropská unie zve nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa na společný summit EU-USA při nejbližší možné příležitosti. Ve společném dopise, kterým mu poblahopřáli k úspěchu ve volbách, napsali předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Claude Juncker kromě jiného, že "Jen těsná spolupráce EU a Spojených států může zajistit zvládnutí výzev, jako jsou Islámský stát, hrozby ukrajinské suverenitě a územní celistvosti, klimatické změny nebo migrace. Musíme upevnit mosty, které jsme přes Atlantik budovali. Evropané věří, že Amerika, jejíž demokratické ideály vždy byly majákem naděje napříč světem, bude dál investovat do partnerství s přáteli a spojenci."


Francie bude při jednáních se Spojenými státy o mezinárodních otázkách "obezřetná a upřímná," řekl francouzský prezident François Hollande. Své prohlášení předem konzultoval telefonicky s kancléřkou Angelou Merkelovou, poznamenala podle agentury Reuters jeho kancelář. V srpnu Hollande odsoudil "výstřednosti" amerického miliardáře, z nichž se podle něj člověku "dělá špatně".

Zdroj: ČTK, eurozpravy.cz, Česká televize

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.