Rebelové stahují těžké zbraně z demilitarizované zóny v Idlibu

Rebelové stahují těžké zbraně z demilitarizované zóny v Idlibu
07 / 10 / 2018, 07:30

Syrští povstalci podporovaní Tureckem včera začali stahovat své těžké zbraně z demilitarizované zóny v provincii Idlib. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované představitele rebelů. Na demilitarizovaném pásmu se dohodlo Rusko s Tureckem, tedy země, které mají vliv na opačné tábory bojující v Sýrii.

"Proces stahování těžké výzbroje začal dnes ráno a potrvá několik dnů," řekl agentuře jeden z velitelů. Podle něj Národní fronta pro osvobození (NFL), povstalecká aliance podporovaná Tureckem, stahuje raketomety a dělostřelecké zbraně. "Lehké a střední zbraně a těžké kulomety do ráže 57 milimetrů zůstanou na místě," dodal.

Na základě dohody uzavřené mezi Ankarou a Moskvou, která je hlavním spojencem syrského prezidente Bašára Asada, by se povstalci měli ze zóny stáhnout do poloviny října. Tato dohoda odvrátila hrozbu ofenzivy syrských vládních sil v provincii Idlib, která je z velké části nadále mimo dosah Damašku. OSN upozornila, že takovéto vojenské tažení by v oblasti obývané asi třemi miliony lidí mohlo způsobit humanitární katastrofu.

Hlavní radikální skupina v provincii Idlib Haját Tahrír aš-Šám (HTS) se zatím nevyjádřila k tomu, zda bude s dohodou souhlasit.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.