Rebelové využívají zajaté syrské vojáky jako živé štíty

Rebelové využívají zajaté syrské vojáky jako živé štíty
Popisek: Taktiku živých štítů ale prý užívají i provládní jednotky
03 / 11 / 2015, 12:15

Povstalci proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada využívají zajaté vládní vojáky a další, režimu nakloněné lidi, jako živý štít. Vozí je v klecích jako zvířata.

Videa lidí uvězněných v klecích se objevila na sociálních sítích o víkendu. Zahraniční pozorovatelé v Sýrii potvrdili, že rebelové se skutečně tímto způsobem snaží odradit vládní vojenské jednotky od dalších útoků.

"Nic nemůže ospravedlnit umísťování lidí do klecí a jejich záměrné vystavování nebezpečí, a to i v případě, že důvodem je zastavit bezohledné vládní útoky," říká Nadim Houry z Human Rights Watch.

Na zveřejněných záběrech jsou vidět zajatci, včetně žen, kteří jsou po sedmi až osmi natěsnáni v klecích za nákladními vozy. Povstalci je převážejí na frekventovaná místa, která se dříve stala terčem raketových útoků.

"Rebelové rozmístili 100 klecí, v každé z nich je zhruba sedm lidí. Plán je vyrobit a rozmístit až 1000 klecí v různých částech města Duma, především na veřejných místech a na trzích, které byly dříve napadeny režimem a ruskými leteckými silami, " uvádí opoziční Shaam News Network.

Minulý týden vládní vojenské jednotky odstřelovali město Duma a okolí. O život přišlo několik desítek civilistů.

Situace v Sýrii je velice nepřehledná, v tuto chvíli na území operují čtyři základní skupiny:

1. Syrská armáda loajální prezidentovi Bašárovi Asadovi - podporuje je syrský režim, Rusko a Írán

2. Džihádisté z Islámského státu, kteří ovládají většinu východní části země

3. Různé islamistické skupinky na severozápadě Sýrie, které bojují jak proti Asadovi, tak částečně proti IS - podporuje je Saudská Arábie, Katar, částečně i USA a jejich spojenci

4. Kurdští bojovníci na severovýchodě, kteří bojují proti IS

Zdroj: CNN

 

Tagy článku