Recenze Transport Fever

Recenze Transport Fever
03 / 12 / 2016, 07:15

Dnes tu máme herní počin z řad tzv. Indie her (tedy nezávislých her od malých vývojářů). Nicméně dělá mi velkou radost, že tento indie počin je pro mne velkou srdcovkou, jelikož jako Fanda Transport Tycoon Deluxe, jsem si to nemohl nechat ujít. Od doby této královny všech tycoonů uběhlo již 21 let (fuj to je strašný zjištění, že to pamatuju a hrál jsem to jako puberťák :D).

I když je tomu už tolik let pořád je tato hra dalece lepší než drtivá masa nových a nových napodobitelů a to i díky modifikaci z počátku 21. století jménem Open TTD. Ač je to neskutečné tak i takto prehistorická hra díky modifikacím a snadné editovatelnosti uchovala miliony fandů a hráčů z celého světa. Mezi touto komunitou, ke které patřím i já, se dlouho čekalo na nástupce. A toho se ne a ne dočkat. Je jím po dlouhých 21 létech Transport fever?

Transport fever

Ano i NE. Proč tomu tak je? Inu prostě doba je jiná a hry si prošly velkým vývojem a herní mechanizmy se dosti změnily. Ale Transport Fever (dále jen TF) se zdárně pochlapil a vzal si z originálu dost, ale zároveň přinesl i mnoho ze své vlastní spíže tycoonovských vychytávek.

Samozřejmě že od dob Transport Tycoon deluxe (dále jen TTD) uběhlo hodně vody a tak grafika TF je podstatně lepší, nicméně na dnešní dobu určitě ne ohromující, ale ruku na srdce Tycooňáci, kvůli vzhledu jsme to přece nikdá nehráli ;). Co ovšem připomíná TTD jako hrom je soundtrack, který sice opustil vlnu midi tracků a přešel ke klasické mp3 verzi, ale prostě když slyšíte ten Jazzík ze 60. až 80. let prostě si nemůžete nevzpomenout na ty hodiny u starých 486 a super děl té doby pentií 90 a 133 které Vám tuhle hru umožňovali hrát.

Transport fever

TF se jinak opičí po TTD v poměrně hodně věcech, ale to rozhodně není na škodu. Ať to vezmeme od způsobu přepravy, náklaďáky, vlaky, lodě a letadla, nebo druhů přepravy, tedy cestující, nebo nákladní přeprava. Logicky nákladní přeprava doznala několika změn a to především v množství druhů přepravovaných surovin kterých logicky přibylo. Zůstala také byť s obměnami i úprava samotného terénu. To je to přibližně stejné.

Transport fever

Teď to co je velmi jiné. Změnil se způsob stavby tratí, který je trošku achilovkou, a to především pro oldschool fandy TTD. jsou z toho mnohdy na prášky, jelikož je to dost jiné, já sám jsem také hodně bojoval s velmi odlišnou stavební mechanikou,ale pokud přetrpíte úvodní desítky minut nas*ání, tak to stojí za to. Jakmile přijdete téhle achilovce na kloub, tak už se Vám ale fakt od téhle gamesy nechce. Co potěší dál je zoomování, to je naprosto jiný level než u TTD, kdy si můžete odzoomvat až do obrovské výšky někoilka kilometrů a naopak přiblížit až na neuvěřitelně titěrné detaily v podobě chodících obyvatel města, či jednotlivých součástek na náklaďáku či vlaku, a to platí o originálních modelech, u modifikovaných verzí máte pocit, že koukáte na zmenšený originál.

Transport fever

Je to jako u starého TTD nemůžete prostě odejít, dokud nedokončíte tadytu výhybku, tamto nádraží a nebo dokud nevyzkoušíte nový letadýlko, je to prostě návykové a to hodně (jsem zvědavej, kdy ministerstvo zdravotnictví bude dávat obrázky retardovaných herních závisláků na krabice her, jako krabiček cigaret), jelikož se pravidelně nám „znalcům“ tycoonů bude pravidelně stávat, že se od hry odlepíme po 2 hodinách a my zjistíme, že těch hodin bylo tak trošku víc (10 :D).

Hratelnost je tedy opravdu velmi dobrá a návyková, nicméně má jedno malé mínus, je kapánek zdlouhavá. Což je dáno tím, že hra pokrývá podstatně delší epochu, než TTD a to rovnou od roku 1850, kdy se Vám o přepravu starají stařičké parní lokomotivy a místo náklaďáků Vám zboží vozí koňská spřežení a dostavníky. A končíte až v polovině 21. století, tedy rokem 2050.

Transport fever

Navíc oproti TTD je tu krom klasických free scenario i kampaň složen z Americké a Evropské, kdy plníte jednotlivé úkoly, třeba postavit Brennerský tunel, nebo obrovitý most. Což hru také malinko zpestří. Ovšem vůbec největší plus je modifikovatelnost, díky autorům z malého Švýcarského studia.

Urban Games a jejich vydavatelům z Gambitious Digital Entertainment je možné měnit a modit vlastně úplně všechno a díky steam Workshopu se jednotlivé modifikace i velmi snadno aplikují. Už teď jsou snad tisíce různých modifikací úprav a novinek, které Vás zaručeně donutí sedět u téhle indie hry desítky ba stovky hodin.

Když to shrnu i přes pár much, je to neskutečně návykové a mooooc zábavné, nicméně není to dokonalé, slušelo by tomu pár patchů, nebo obsáhlejších modifikací, ale nato že je hra od malého studia, tak je fakt k sežrání. Trošku kaňku na dojmu dělá i vysokánská cena, na to že jde o malou firmu tak 32 Eur (cca 864 Kč) je docela pecka, ale fakt to stojí za toTakže konečný verdikt je velmi vysoké, ale ne perfektní skóre. Hopp Schwitz a jen tak dál Urban Games!

Hlavní klady: po dlouhých letech opravdu dobrý stavitelský tycoon

  • návyková hratelnost
  • nekonečné množství modifikací
  • nepřeberné množství mašinek a vláčků
  • skvělý soundtrack
  • stovky hodin hraní

Hlavní zápory: nešikovný model stavění kolejí, chce to moře trpělivosti

  • občas zdlouhavé
  • návyková hratelnost (ne není to překlep)
  • pro nežánrové fajnšmekry zastaralá grafika
  • na indie hru vysoká cena 32 Euro!

Hodnocení: 81 procent

Autor: Milan Roháč

Na úplný závěr pár ochutnávek od moderů a fandů hry!

Transport fever

Transport fever

Transport fever

Transport fever

Transport fever

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.