Řecká armáda byla kvůli Turecku uvedena do bojové pohotovosti.

Řecká armáda byla kvůli Turecku uvedena do bojové pohotovosti.
Autor fotografie: Jerry Gunner, Creative Commons Attribution 2.0 |Popisek: F-16D Fighting Falcon of 182o Filo Turkish Air Force
14 / 04 / 2016, 17:00

Na vině jsou údajně opakované přelety tureckých F-16 nad řeckými ostrovy

Na příkaz řeckého ministra obrany Panose Kammenose byly dnes ráno uvedeny do bojové pohotovosti řecké ozbrojené síly a zahájily cvičení s cílem "testovat svojí bojeschopnost kvůli tureckým provokacím," pro tiskovu agenturu za úsvitu RIA Novosti to uvedl zdroj z řeckého ministerstva obrany.

Ačkoliv jsou obě země, Řecko i Turecko, členy NATO, Atény si dlouhodobě stěžují na narušování svého vzdušného vojenského prostoru tureckou armádou. Stížnosti se na turecké vojenské síly snesly například i v červnu 2009, a to v souvislosti s nízkým přeletem tureckých letadel přes řecké území, které Atény označily za ohrožení letových cest. Zdroj: euractiv.cz
Vztahy mezi Řeckem a Tureckem jsou zároveň dlouhodobě napjaté kvůli kyperské otázce. Kypr byl rozdělen v roce 1974 poté, co turecká armáda obsadila severní část ostrova. Reagovala tak na puč, který se inspiroval ve vojenské juntě v Aténách usilující o připojení Kypru k Řecku. EU přilila olej do ohně, když už v roce 2009 označila nelegální migraci z Turecka do Řecka za "ohrožování řecké demokracie" (EurActiv 3.7.2009).

Během posledních tří dnů turecké stíhačky opakovaně narušovaly řecký vzdušný prostor v severovýchodní části Egejského moře. Atény považují tyto turecké provokace za "mimořádně nebezpečné." 

Bojové cvičení probíhá v severním Řecku, poblíž města Kilkis, nedaleko hranic s Makedonií. Vojenské manévry v žádném případě nsouvisí s migrační krizí, armáda nezasahuje do vnitřních záležitostí státu, to je záležitost řecké policie," poznamenal zdroj z řeckého ministerstva.

Turecké vojenské provokace budou projednány i řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem na pátečním zasedání Bezpečnostní rady státu.
Zdroj: it.sputniknews.com

Foto: //commons.wikimedia.org/wiki/File:92-0024_an_F-16D_Fighting_Falcon_of_182%C2%BA_Filo_Turkish_Air_Force_(4540323888).jpg, pod licencí Creative Commons Attribution 2.0

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.