Řecké ostrovy zaplavují tisíce imigrantů. Jsou mezi nimi i džihádisté?

Řecké ostrovy zaplavují tisíce imigrantů. Jsou mezi nimi i džihádisté?
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Řecké ostrovy zaplavují tisíce imigrantů.
10 / 04 / 2015, 07:45

Lesbos, Chios, Leros a Samos - ostrovy s největším počtem uprchlíků.Kolik z nich je islámských radikálů? Nikdo neví....

Za první tři měsíce se ztrojnásobil počet ilegálních imigrantů, kteří se dostali na řecké ostrovy.


Zatímco loni úřady zaznamenaly za první tři měsíce 2 863 ilegálních běženců, letos jich od ledna do konce března registrovaly 10 445 (zdroj: zpravy.idnes.cz). Oznámila to agentura AFP na základě údajů řecké pobřežní stráže.

Krajně pravicové populistické strany se údajně budou snažit zneužít tyto údaje pro vlastní politický zisk, nicméně lidé žijící na ostrovech jsou otevřenější k nelegálním migrantům a nevnímají je jako hrozbu.

Začátkem tohoto roku uvedl generální ředitel Řecké nadace pro evropskou a zahraniční politiku, pro magazín Newsweek, že existují obavy, že by Řecko kvůli své geografické poloze mohlo opustit "nestabilní Evropu zranitelnou terorismem". 

Minulý měsíc pohrozil řecký ministr obrany Panos Kammenos Evropské unii, že pokud neustoupí eurozóna od požadovaných úsporných opatření vůči Řecku, pustí do unie "milionovou vlnu ekonomických migrantů a džihádistů".  

Kromě Řecka hlásí obrovský nárůst utečenců také Itálie a Španělsko. Šéf evropské pohraniční agentury Frontex, uvedl, že letos se očekává na jihu Evropy až milion uprchlíků, kteří utíkají před konfliktem v Sýrii a Libyi.  

V článku "Letos bude v Itálii až milion imigrantů. Kolik z nich bude islámských teroristů?" jsme psali: "Loni se do Itálie po moři dostal rekordní počet imigrantů, více než 170 tisíc. Ředitel evropské agentury Frontex dnes varoval "Počet nelegálních uprchlíků, kteří letos přes Středozemní moře zamíří z Libye do Itálie, se může vyšplhat na 500 tisíc až jeden milion...Musíme být připraveni čelit ještě mnohem obtížnější situaci než loni." 

Zdroj: newsweek.com

Tagy článku