Řecko čelí tlaku EU, podle Fica by mělo být vyloučeno ze Schengenu
V letošním roce dorazilo na pobřeží Řecka na 740 tisíc uprchlíků. Země situaci absolutně nezvládá a je pod palbou kritiky ostatních členských zemí. Podle slovenského premiéra Roberta Fica by mělo být Řecko vyhozeno ze Schengenu.
Řecko bylo tento týden prý opakovaně varováno, že by mohlo být vyloučeno ze Schengenské zóny, pokud nedokáže přijmout opatření, než se sejdou lídři EU na summitu v polovině prosince. Nejmenovaní představitelé v Bruselu uvedli, že vyloučení Řecka bylo diskutováno v posledních dnech ve snaze přesvědčit vládu v Aténách, aby zlepšila své zacházení s migranty a uprchlíky.
Vysoce postavený úředník EU varoval, že děti umírají na řeckých plážích kvůli nedostatečné lékařské pomoci. Řecko není schopno zlepšit registraci uprchlíků, stejně jako řešit situaci na moři. Členské země EU jsou frustrovány, jak aténská vláda pomalu přijímá nabídky pomoci od agentury Frontex, která chce Řecku pomoci s ochranou námořní hranice.
Debaty o vyloučení Řecka ze Schengenu se ale zatím nevedou na oficiální úrovni jednotlivých vlád zemí EU. Slovenský premiér Robert Fico se ale nechal i v médiích slyšet, že by byl pro radikální řešení.
"Nemůžeme tolerovat, že máme členský stát, který otevřeně rezignoval na ochranu schengenských hranic. Pak je nám Schengen na nic,“ uvedl Fico.
Zatímco pozastavení řeckého členství v Schengenské dohodě by mělo přímý dopad na cestování Řeků do ostatních 25 členských zemí, není jasné, jaký vliv by to mělo na migrační krizi. Žádná z balkánských zemí na trase, po které cestují uprchlíci mezi Řeckem a Maďarskem, totiž není součástí Schengenu.
Zdroj: BBC
Tagy článku